| CelebruAnonimus a întrebat:

Este dăunător telefonului, dacă-l lași conectat la încărcător mai multe ore după ce arată deja că e încărcat complet? De exemplu, telefonul meu se încarcă într-o oră și vreo 20 de minute. E dăunător dacă-l las toată noapte în priză?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu, nu. Dar am observat la al meu (HTC Desire) daca il las toata noaptea la incarcat, se descarca mai repede. De atunci il incarc ziua.

| Pool77 a răspuns:

Nu, majoritatea telefoanelor la 100% opreste alimentarea.
Adica pur si simplu nu se mai incarca, doar daca pica la 99% se incarca iar pana la 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da afecteaza bateria daca il tii prea mult la incarcat, asta doar daca il lasi in fiecare seara la incarcat toata noapte daca se intampla de cateva ori nu are nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic, telefoanele au un sistem prin care se opreste alimentarea cand ajunge la 100%, nu va pati nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefoanele noi nu mai incarca cand ajung la 100%
Deci nu, nu afecteaza

| christall a răspuns:

Da, slabeste bateria.

| HLucian a răspuns:

Salut. Bineinteles ca bateria in timp o sa se strice. Adica o sa tina din ce in ce mai putin. Sfatul meu e sa il incarci cand are 30% si sa il scoti la 90%. Asa ciclurile de incarcare sunt mai mici si mai eficiente. Funda?

| SpeedPrimer a răspuns:

Daca e smartphone are o functie care opreste incarcarea dupa ce a ajuns la 100%. Spre exemplu al meu se opreste la 100% si cand se descarca la 90% incepe din nou incarcarea. Depinde de la telefon la telefon la cat isi reincepe incarcarea unele la 90% altele la 95% 85% depinde