| alinrabulea a întrebat:

Este un mod prin care pot afla daca o placa video mai functioneaza? Se poate strica calculatorul daca bag o placa video stricata? Are cineva o placa video mai veche si nu stie daca mai functioneaza. Nu e cine stie ce placa video, dar eu ma chinui pe o placa video integrata.

9 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Nu are ce sa se strice. Daca e suportata de Motherboard, incearca sa vezi. Monteaza-o, deschide o aplicatie intensiva, ex un joc daca merge, aia-i, daca nu arunc-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se strică.Tu cum crezi că se fac testele diferitelor componente dintr-un calculator? Testând-o înseamnă de fapt s-o introduci în unitate, iar mai apoi rulezi un program (în cazul tău un joc cu cerințe medii spre mari (dar depinde şi de capacitatea plăcii video) ) şi vezi dacă îți merge fără să sacadeze sau să ți se-nchida aplicația dintr-o dată ori vreo altă eroare de acest gen.

| SonicAndrei a răspuns:

Cât timp placa video nu face singură scurt circuit o poți monta în suguranță. Dacă se porneşte calculatorul şi ecranul, atunci probabil că placa funcționează.

| SonicAndrei a răspuns:

Am uiat un amănunt important: după ce conectezi placa video la placa de bază, introdu cablul monitorului în placa video.

| alinrabulea explică (pentru SonicAndrei):

Se poate strica intreg calculatorul daca face placa video scurt circuit?

| SonicAndrei a răspuns (pentru alinrabulea):

Nu cred. Placa de bază ar trebui să aibă astfel de protecție. Dar calculatorul se va opri brusc.

| AKARA0 a răspuns:

Nu se poate strica, placa de bază are niste protecții pentru asta, poți afla in mai multe moduri daca placa video este stricată.
1) Când deschizi calculatorul, îți apar semne și hieroglife înseamnă că este stricată, nu mai ai ce să-i mai faci.
2) Calculatorul funcționează, dar se oprește din senin (poate fii și de la sursa pentru că se poate supraîncălzi și va închide calculatorul imediat) vezi dacă placa video are mult praf în ea, este bine sa o cureti odată la câteva luni deoarece ghemele de praf se blochează in lamelele de aluminiu sau cupru a coolerului sau pe partea din spate a plăcii unde se afla conexiunile, acolo se pot aduna gheme de praf care îți pot scurt-circuita placa dacă nu le elimini, depinde de Air flow-ul sistemului.
3) Pe monitor îți apare un scris de genul,, no imput signal" sau,, no video detection" înseamnă că placa nu primește destul curent de la sursa, sau cipul video e ars.

| alinrabulea explică (pentru AKARA0):

Singura problema ar fi de compatibilitate. Placa video e DDR3. Daca placa de baza suporta DDR 3 sunt compatibile sau se aplica doar in cazul memorii RAM?

| AKARA0 a răspuns (pentru alinrabulea):

Asta nu contează, poți avea RAM cu ddr2 și placa video cu DDR5, doar trebuie să ai un slot pci-express unde s-o bagi și atat