| Stefan03 a întrebat:

Este vreo problema daca am numit partiția HDD-ului "A"? (nu am Windows-ul pe el). Am auzit ca literele A si B sunt pentru dischete sau ceva. Schimba ceva sau nu contează?

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Nu am mai vazut de ani de zile programe care sa faca, ceva pe dischete, DAR, e posibil ca un program sa considere ceva gresit si sa iti strice datele (o discheta avea 1.44M, si FAT 12) asa ca eu nu as face asta!

iar, intrebarea e ai un fetish cu litera A, sau prea multe partitii in calculator de nu mai ai litere libere?

| NLS a răspuns:

Numele pe care i-l dai tu e labelul, și ii poți pune ce nume dorești, însă nu știu dacă îți accepta doar o litera, oricare ar fi ea.
Numele real al partitiei e ales automat de SISTEM, si A și B sunt rezervate. (din vremuri antice, când exista Floppy de 5.25" și Floppy mic de 1. 44MB)

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a alege litera partitiei, ai la dispozitie intregul alfabet englez, mai putin literele A si B (care sunt rezervate unitatilor de Floppy Disk, conform standardelor impuse de firma IBM, la constructia primului PC, precum si restul sistemelor compatibile).

| anonimg a răspuns:

Dacă nu ai Windows pe partiția respectivă nu contează ce literă îi vei da.
Numai dacă ai fi avut windowsul, atunci ar fi putut apare probleme la instalarea unor programe.

| flixbuster a răspuns:

Nu sunt sigur ca nu faci o confuzie intre Drive Name/Label si Drive Letter.

http://www.pcworld.com/......names.html