| alex19051988 a întrebat:

Eu am laptop MacBook, iar sistemul meu de operare este Mac OS X si vreau sa instalez programe in format exe deoarece acel site nu are program pentru sistemul meu de operare ci doar pentru Windows. Imi puteti spune cum pot instala programe exe pe care merg la Windows, dar la sistemul meu de operare imi da eroare la toate programele cu aceasta extensie cand vreau sa le instalez pe laptopul meu.

7 răspunsuri:
| LucianStroe a răspuns:

Un executabil pentru Windows nu merge pe Mac OS X. Punct.

Iti trebuie executabile facute pentru Mac.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mac e Mac, Windows ul e Windows.
Nu o sa iti mearga niciodata executabilele pentru Windows pe Mac.

| CinevaNou a răspuns:

Instalezi windows pe mac si il folosesti ca un laptop obisnuit laughing

| sltlp a răspuns:

Esti ridicol.
Daca ai bani de mac, sigur ai bandi si de un laptop cu windows, asa ca de ce nu cumperi unul?
Pe mac, de la 10.6 poti instala windows si sa alegi os-ul la pornirea os-ulul. Cauta mai multe informatii despre bootcamp.
http://support.apple.com/kb/HT3986?viewlocale=en_US

| alex19051988 explică (pentru sltlp):

Eu am Mac OS X 10.6.8, dar nu stiu cum sa fac sa mearga executabilul exe pe sistemul meu de operare ca stiam ca se poate.

| sltlp a răspuns (pentru alex19051988):

Nativ nu ai cum, s-a zis si mai sus. Doar sa faci un fle de dual-boot nativ cu bootcamp. AI mai sus un link direct de la Apple de pe site unde e foarte bine explicat.

| soul2soull a răspuns:

E ca si cum ai pune apa in rezervorul masinii si ai astepta sa porneasca.

mac osx, linux, windows, android, firefox os, sunt sisteme de operare care folosesc aplicatii scrise special pentru ele spre exemplu o aplicatie de android.apk nu va merge sub windows deoarece windows vrea. exe sau.msi sau.bat samd.

cum au mai spus si ceilalti de pe site documenteaza-te si pune-ti windows daca vrei cu bootcamp eu am renuntat la windows de ceva timp.