| FIFILEFOFOLE a întrebat:

am un laptop HP presario CQ61 si initial am avut un sistem de operare vista pe care am vrut sa il schimb cu un xp dar nu am reusit deoarece nu imi permite sa instalez un sistem de operare mai vechi decat cel pe care il am instalat. Acum am instalat un windows 7 dar nu imi pot instala net-ul pe acest sistem de operare si as vrea sa instalez xp-ul dar am aceeasi problema. Ma puteti ajuta? cum sa schimb sistemul de operare cu unul mai vechi? sau cum sa il sterg? si daca il sterg pot instala orice fara probleme? MULTUMESC!

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Introdu CD-ul cu XP in unitatea optica si da restart. Daca e bine configurat in BIOS ar trebui sa porneasca de pe setup-ul de pe CD. Mai multe indicatii gasesti aici http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/

| FIFILEFOFOLE explică (pentru alexmircescu13):

Multumesc pentru raspuns insa nu merge. Primesc o eroare in care scrie ca nu pot instala un sistem de operare mai vechi decat cel instalat.

| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare, din nou! In momentul in care pornesti laptop-ul de pe cd-ul cu windows ai optiunea de formatare hard-disk. In acest caz nu mai exista windows 7, pentru ca se sterge impreuna cu toate datele de pe partitia respectiva. Cu alte cuvinte, trebuie sa faci o instalare 'pe curat', nu un upgrade. Succes!

| laptopnews a răspuns:

Recomandarea ar fi sa nu renunti la Windows 7. Cu versiunea potrivita si toate driver-ele nu ai de ce sa ai probleme.
Uite si un articol care iti explica se versiune poti instala pe laptop-ul tau! Succes!
http://laptopnews.ro/......l-meu.html

| FIFILEFOFOLE explică (pentru laptopnews):

Multumesc pentru raspuns insa nu pot pastra versiunea windows 7 deoarece nu imi permite sa instalez stick-ul de net si nici alte programe de care am nevoie.

| laptopnews a răspuns (pentru FIFILEFOFOLE):

Cu placere! La ce programe te referi?