| anonim_4396 a întrebat:

Eu sa pun oamenilor un nou Windows foloseam un stick USB. Nu era cel mai nou, avea 4 ani vechime in 2014 cand l-am primit dar era foarte bun. Luna asta am intampinat probleme cu el. Am facut o medie si a iesit ca 4 din 5 calculatoare in care instalam Windows se blocau si trebuia sa repornesc instalarea. Cred ca are probleme cu trimiterea fisierelor. Acel USB nu mai e in vanzare din noiembrie 2018. Am nevoie un USB nu prea scump care sa se miste repede si sa pot instala sisteme de operare. Sa fie si rezistent ca se deterioreaza cand pui USB-ul din un calculator in altul si nu vreau sa cumpar altul odata la 2 luni.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

8 GB Transcend JetFlash 620 USB 2.0

https://www.pcgarage.ro/memorii-externe/transcend/jetflash-620-8gb-alb/

(de ce USB 2.0? pentru ca nu toate placile de bazacunosc nativ standardul 3.0, si au nevoie de drivere pentru asta - dupa ce e instalat Windowsul.
In schimb un stick 2.0 functioneaza si pe sisteme mai vechi)

citire 32 MB/s,
scriere: 18 MB/s
MLC NAND flash
durata de viata: >100, 000 cicluri de citire/scriere