| iLovePizza51 a întrebat:

Recent am achiziționat un PC. Ca și sistem de operare vine cu ceva numit "Ubuntu". Întrebarea mea este dacă pot instala Windows 10 pe el. Prin a instala Windows 10 pe el mă refer la a folosi acea metodă cu un stick (de pe site-ul celor de la Microsoft descarci un program care mai apoi il pui pe stick, după care introduci stick-ul în PC și începe instalarea Windows-ului), fara a întâmpina probleme. Prin probleme mă refer să nu se suprapună sistemele de operare sau altceva (nu sunt un bun cunoscător, de aceea poate suna ridicol ceea ce spun.)
Ideea e dacă pot instala Windows 10 pe el ca și cum ar avea sistemul de operare Free Dos. Spun asta deoarece am mai instalat Windows 10 pe un laptop care a venit cu sistem de operare Free Doss.
Totodată aș vrea să stiu următorul lucru. PC-ul vine cu o memorie de 1T și un SSD de 120GB. Știu că în timpul instalării Windows-ului poți crea partițiile și spațiul alocat pentru acestea. Cum se procerează acest lucru? Ar fi foarte folositor un tutorial video pentru asta sau desigur niște explicații detaliate. Mulțumesc!
Vreau să menționez că nu mă pricep foarte bine la aceste lucruri, doar puțin din ceea ce am prins din zbor. Deci îmi cer scuze dacă am pus întrebări prostești sau nu m-am exprimat cum trebuie.

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Se poate instala. Și faci partițiile cum dorești.

| Ineys a răspuns:

Da, se poate instala Windows 10, cat despre partitionare, ai aici explicat frumos cu poze: https://www.howtogeek.com/197559/how-to-install-windows-10-on-your-pc/