| MrkiddyKid1 a întrebat:

Exista un WinRar password bruteforcer care sa imi permita sa ii dau o parte din parola dupa care el sa incerce toate combinatiile + partea din parola pe care o stiu? Am un fisier rar cu o parola formata din 16 caractere, am acces doar la primele 13. Sa incerc un brute force pentru toate cele 16 caractere ar dura enorm de mult iar programele pe care le-am incercat deja nu ma lasa sa le dau primele 13 caractere pe care le stiu deja (le stiu si ordinea).
Exemplu: parola este 123456789xxx unde x sunt litere pe care nu mi le amintesc, ma intereseaza un program caruia sa ii pot zice ca parola incepe cu 1-9 si dupa sa incerce doar combinatiile ramase ca si 1-9aaa; 1-9aab; 1-9aac; ssmd.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Exact acum mi-a venit ideea
poti sa generezi respectivele parole si sa le salvezi intr-un fisier pe care apoi sa il folosesti pe post de dictionary pentru orice program ai folosit!
sper ca intelegi ce spun, generarea se face super simplu cu un programel de cateva linii (eu as fi in stare sa fac asta in bash)

3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Bineînțeles. Ce folosești de nu te lasă? Poate n-ai căutat bine în ce știe să facă. Vezi John the Ripper sau THC Hydra.

| MrkiddyKid1 explică (pentru FaraNume1245):

Uitandu-ma la niste tutoriale pe YT, nici john the ripper nici Hydra nu par a fi de ajutor in problema mea :/, parola mea este prea complicata pentru un simplu bruteforce. Plus ca nu au o interfata user friendly.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru MrkiddyKid1):

Ziftode ți-a dat un răspuns foarte bun.