| tonyc7 a întrebat:

Exista vreo diferenta intre bicicleta electrica si moped electric? Sunt lucruri diferite sau inseamna acelasi lucru?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Bicicleta electrica are pedala, modepul electric nu are pedale
mopedul poate ajunge la 45 km/h, bicicleta electrica din ce vad acum la 25 km/h, posibil insa sa fie si alte biciclete care "alearga " mai tare in modul asistat!
cu bicicleta poti depune efort fizic cu mopenul nu depui
mopedul electric care trece de o anumita putere necesita permis AM, bicicleta electrica nu necesita permis
ambele sunt electrice dar atat de diferite

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Evident că sunt chestii diferite.
Iar MOPED vine - ce să vezi? de la MOtoretă cu PEDale! Deci chiar ARE pedale, nu cum susține habarnistul căruia i-a acordat o fundiță cu care să-și lege neuronul obosit după un astfel de răspuns.

| Brizbriz a răspuns:

Ai dat funda cuiva care bate SERIOS campii
https://www.olx.ro/......v/q-moped/
asta e chiar electric:
https://www.olx.ro/......giH3i.html

mopedul poate avea binemercic pedale, de asemenea poate binemercic sa nu depaseasca 25km/h si sa nu ai nevoie de permis

diferentele sunt cu totul altele:
- in general bicicletele au roti mai mari
- in general bicicletele sunt mult mai usoare, chiar electrice (care au baterie)
- in general bicicletele au centrul de greutate mai sus
- in general bicicletele sunt mult mai usor de pedalat decat un moped, pentru ca bicicletele sunt gandite in primul rand pentru pedalat, iar moped-ul pentru drum mai lung si fara mari eforturi, iar pedalele doar pentru "in caz ca" (ramai fara benzina, baterie, ai un defect la motor, etc.)