| gogo34 a întrebat:

Exista vreo diferenta intre cardurile de memorie pentru telefon de tip MICRO SD si MICRO SDHC?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| Chiperi a răspuns:

Mare atentie la cardurile SD, miniSD si microSD cu capacitati de stocare mai mari de 4GB (inclusiv) pentru ca de la 4GB in sus cardurile se numesc SDHC, miniSDHC si microSDHC (HC vine de la High Capacity) iar diferenta nu se rezuma doar la denumire si capacitate. Este vorba de un alt sistem de stocare a datelor si tocmai de aceea nu este sigur ca un aparat compatibil cu cardurile SD va fi compatibil si cu cele SDHC. Cauta sigla SDHC pe aparatul respectiv si/sau consulta manualul de utilizare pentru a afla ce tipuri de carduri suporta si cumpara doar dupa ce te-ai convins ca nu vor aparea probleme de compatibilitate.