| zxzx a întrebat:

Exista vreo scurtatura pentru a sterge ceva de pe desktop? Gen ctrl+...?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Shift+delete, asta ca să ștergi definitiv fișierele.Ca să le selectezi complet poți folosi ctrl+a, și ctrl+x ca să le tai(cut).Ca să scapi de fereastra aceea cu „ești sigur că vrei să ștergi..." dă un clik dreapta pe coșul de reciclare și debifează de acolo chestia ai cu dialog de confirmare(ceva de genu îi zice nu mai țin minte exact). Succes

| rapid211 a răspuns:

Delete

| StefanelAlex a răspuns:

Ce este pe desktop sunt de obicei scurtaturi (shortcuts) si stergerea lor nu implica si stergerea fisierelor pe care le reprezinta. Pentru a afla sursa acelei scurtaturi, click dreapta pe iconita ->properties si vezi Target.
Pentru a sterge ceva dai click dreapta si selectezi delete sau selectezi fisierul si shift + (apesi) delete.