| Craciun_Dan_1988 a întrebat:

Exista vreun avantaj al dispozitivelor clasice de navigatie Global Positioning System asupra aplicatiilor G.P.S. de pe smartphonuri? E rentabil sa dai bani pe un aparat de genul?

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ideea e ca gps-ul clasic, asa cum il stiam, are antene care localieaza pozitia mult mai rapid si mai precis comparat cu gps-ul de pe un smartphone.

| DeyCj a răspuns:

GPS-urile din deviceurile moderne se apropie ca și acuratețe de un GPS clasic dar depind de calitatea hărților din acestea, dar totuși un dispozitiv ce este creat special pentru asta va fi mai performant decât un dispozitiv multifuncțional ca Smatphone-ul, asta datorită antenei ce ajută la o poziționare precisă, și hardware-ului acestora care este special creat pentru a îndeplinii această funcție.Un GPS clasic se pretează foarte bine dacă de exemplu ești curier, șofer de curse lungi sau taximetrist, deoarece acesta te va ajuta să localizez cu precizie destinația livrărilor sau punctele de încărcare-descărcare a mărfii.Succes