| Eucumamajunsaici a întrebat:

Facebook te spioneaza? este adevarat?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O să te întreb și eu, ceva: tu ai acces la lucrurile din casa ta?
Dacă tu ai, la fel și ei!
Doar că Facebook-ul e o "casă" mare, pe când a ta e doar una mică. Nu își pierd ei timpul, să-ți violeze ție intimitatea, dacă nici nu te cunosc, și nici nu le-ai ieșit în evidență cu nimic. Fiindcă, ei au milioane și milioane de utilizatori. Ideea e că, dacă (chiar) vor, au acces la absolut ORICE. Așa e pe ORICE site de socializare.
De aceea, trebuie să fii prevăzător cu tot ce scrii, fie că postezi pentru public, fie că postezi în privat. ))

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru ramon2473):

Haha! ))

15 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu

| Violleta2022 a răspuns:

Da. Stie tot ce te intereseaza si iti da in pagina, toate reclamele cu ceea ce tu cauti pe internet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te spioneaza in modul direct insa toate serviciile online pe care le foloseste detin si aduna foarte multe date personale despre fiecare utilizator

| T0T a răspuns:

Cui în *** îi pasă?

| CuriousStuff a răspuns:

Da, si nu doar ei. In pare parte orice site pe care intri pe net te spioneaza intr-un oarecare fel. Insa tu cand ti-ai facut cont ai bifat un patratel in care scria ca esti de acord cu colectarea de date si cu tot ce face Facebook-ul. Si asa faci pe orice site.
Google "spioneaza" cel mai mult. Nu ai observat niciodata cum te-ai uitat candva dupa un produs intr-un magazin online, un laptop, de exemplu, si in urmatoarele 2-3 luni ai vazut zilnic cel putin 20 de reclame la laptopuri sau la exact laptopul la care te-ai uitat tu? Cam in asta consta spionajul asta in mare, dar si in multe altele.

| CPAElites a răspuns:

Dintre miliardele de conturi ti-l spioneaza pe al tau.

Răspuns utilizator avertizat
| tehno125482 a răspuns:

Da e adevarat!

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Normal ca te spioneaza. Pana si google o face. Cautasem pe un site nemtesc niste masini sh. Dupa o zi sau doua HOPA o reclama cu masini de pe site.ul respectiv(si ma aflam pe alt site). Sau cautasem pe PcGarage niste adaptoare usb wireless si HOPA, alta reclama in josul paginii pe alt site cu ceea ce cautasem. Cand iti faci cont de G-mail ai acolo o casuta de genul "permite google sa adune informatii..."

| Canndii a răspuns:

Din câte am auzit da... acum nu știu sigur dar mulți spun ca toate conv. noastre vot deveni publice sau alte c******i. Eu unul ma tem de asta, nu as vrea ca ale mele conversații sa fie publice...

| T0T a răspuns (pentru Canndii):

Dacă Facebook face să devină publice pot fi dați în judecată și să capeți o despăgubire frumușică pentru încălcarea drepturile pentru viața privată, securitate etc. De asemenea Facebook ar ieși foarte urât din așa ceva.

| geronimo11 a răspuns:

E putin amuzanta intrebarea intrucat este evident ca o face. Facebook, Instagram, Snapchat, toate retelele de socializare fac asta. Tot ce vorbesti ramane in serverele lor, doar nu crezi ca o sa le stearga ( de ce ar face-o? ). Si telefoanele sunt ascultate ( chiar si atunci cand nu esti intr-o conversatie ), camerele integrate in SmartTV-uri filmeaza 24/24 si prin conexiunea la internet informatiile ajung unde trebuie. Nu mai exista intimitate din pacate, iar ei folosesc ca pretext la aceste acte de incalcare a intimitatii "siguranta" noastra.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geronimo11):

De ce ar face-o? Ia tu si mentine un serviciu de chat/retea sociala cu cateva mii de utilizatori si vezi ce varza ti se face in baza de date daca nu mai faci si un pic de pruning din cand in cand...