| MistarGoGu a întrebat:

Foloseste cineva soft-uri de la Magix.com *( companie germana ) editare video sau muzica *( ACID, Soundforge, Music Maker )?
Cum vi se par in raport calitate / pret licenta?
Sunt o.k pentru nivel basic / nivel mediu *( studio foto / video & muzica )?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Planuisem anul trecut sa imi cumpar Vegas Pro (sau chiar POST),
dar am luat DaVinci Resolve pana la urma.
Pentru ca urmaream stabilitate si functii (Vegas sta prost la ambele capitole, crapa foarte des, si in afara de partea audio, nu straluceste la editare video, Magix se misca atat de incet cu el.

Resolve e mult peste, si Fusion (echivalentul After Effects de la Adobe) ESTE GREU de invatat, insa nu e chiar atat de imposibil precum credeam. Trebuie exersat mult, si urmarite tutoriale pe YouTube, ca exista, slava Domnului).

Daca urmaresti editare video, Resolve sau Final Cut ar fi cele mai ok programe posibile, si ambele au un pret mai mult decat decent: aprox 300 euro (345 pentru Resolve, cu taxe) pe viata.

Produsele Magix (si multe altele) iti ofera update pentru 12 luni, dupa care trebuie sa le cumperi din nou, daca doresti functii noi.