| compcris00 a întrebat:

FUNDA.DEci nu prea inteleg ce este defragmentarea diskului, adica inteleg doar pe jumatate.
Stiu ca elimina erorile si nu stiu ce acolo, dar dupa asta nu se vor sterge cumva anumite fisiere sau chestii din astea?
E PERICULOS SA FACI ASTA?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin defragmentare nu se sterge nimic doar se compacteaza continutul HDD si se aduna laolalta fragmentele aceluiasi fisier. Nu este periculos, dimpotriva, este indicat sa fie facut, macar o data la cateva luni sau chiar mai des, daca modifici destul de des fisierele.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Defragmentarea hard disc-ului consta în mutarea fișierelor într-o ordine compactă de la mic la mare, astfel încât accesarea acestora să fie cât mai rapidă de către acele de citire a hard disc-ului.În unele situații nu este bine s-o faci, mai ales dacă folosești aplicații ce dipind de fișiere stocate ntr-o locație x pe hdd, deoarece dacă vor fi mutate aplicația va da eroare că nu va găsi fișierul de pe cilindrul x de pe hdd, că a fost mutat prin defragmentare, dar astea-s cazuri izolate și se referă la de exemplu baze de date sau programe de contabilitate.
Erorile de pe hard disc NU se elimină prin defragmentare, ba din contră prin asta se vor accentua.Sectoarele de bad de pe hdd se extind la fiecare accesare a hard disc-ului, iar prin operația asta există riscul ca datele să fie mutate forțat chiar pe acele sectoare, iar asta va duce la citirea acestora eronat și chiar la pierderea lor(bad fizic). Succes

| compcris00 explică (pentru DeyCj):

Am facut chestia asta, imi aratas acolo patrate rosii sure si verzi.Vad ca merge mai bine.

| KodrutZ a răspuns:

Se sterge daca se ia curentul. Nu intelegi absolut nimic. Intii trebuie' sa intelegi CUM se scriu datele pe disc si cum se aloca spatiul, ca sa intelegi CE E fragmentatia.