| kEyLoGgEr a întrebat:

Funda, sal vreau sa pun in functiune un sistem pentru muzica si nu stiu cum pot sa le conectez. vreau sa pun o statie de masina gen http://www.okazii.ro/......x100w.html si ceva de genul asta http://www.okazii.ro/catalog/54458790/difuzor-magnat-t30 .html (cutia o fac eu) dar cum as putea sa le conectez? va rog mult

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Dragă prietene, mixerul se intercalează între sursa de semnal primară ( microfon, chitară, sintetizator, etc. ) şi etajul de putere, respectiv staţia de amplificare - cel care comandă direct sau prin filtre difuzoarele.
Altul e rolul său în lanţul audio şi anume de a doza nivelul de semnal respectiv corecţiile de sunet pe fiecare sursă de semnal independent una de cealaltă.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi uite ce îţi recomand eu; În loc de amplificator audio de maşină mai bine un amplificator audio, fie el şî de la mâna a doua; nu de alta dar amplificatoarele de maşînă se alimentează pe 12 V şî dacă vrei să le foloseşţi în casă de exemplu atunci ai nevoie de un redersor(recomand) cu condiţîa să respecţi polaritatea,asta ca să nu o prăjeşti; căt despre carcasă nu cred că îi cazul că deja are una şi din câte ştiu are nevoie să circule aerul pe ea în vederea asigurării răcirii, dar o poţi ascunde fie sub o etajeră(o prinzi sub o poliţă care îi mai de jos), etc.Succese

| Arthur a răspuns:

Vezi că la difuzor scrie clar că trebuie rebobinat ( adică e ars ) adică un pic de ţeapă, faci boxa şi eventual te uiţi la el dacă între timp cuplându-l la staţie nu o aranjezi şi pe aceea.
Despre staţie vezi că are două ieşiri iar unele nu suportă să rămână fără sarcină iar posibilitate de legare în punte, care să poată face debitarea pe un singur dif, nu am văzut. Difuzoarele se cuplează fazat la mufele alea cu clăpiţă roşu-negru, nivelul echilibrat cu boxele de medii-înalte de pe CD sau ce ai montat în maşină - din reglajul de nivel, iar intrarea este pe mufele RCA unde scrie Low Input, cea mai des folosită. Mai ai o intrare de semnal Hi Level Input dacă vrei să o foloseşti.

| Arthur a răspuns:

Am prieteni care folosesc această modalitate. Se poate folosi bineînţeles, indiferent de sursa de semnal.
Ai nevoie de o sursă care să debiteze 12-14 V DC la 10 A să spunem, bine filtrată cu două condensatoare de 4700 microfarazi ( minim ) asta dacă nu foloseşti o sursă clasică standard sau în comutaţie, cablu de legătură RCA-RCA sau RCA-jack. La acest tip de staţie te sfătuiesc să foloseşti două dif-uri ( câte unul pe fiecare canal ) sau dacă foloseşti doar unul nu introduce semnal audio pe canalul pe care nu-l foloseşti.
Dacă mai ai nevoie de ceva sunt pe aici.

| kEyLoGgEr explică:

Dar eu am spus ceva de genul asta nu am spus exact acestea, si nu vreau sa le pun in masina vreau sa stiu daca pot sa bag in priza de locuinta statia. deci ma poti ajuta?

| kEyLoGgEr explică:

E cam complicata treaba cu statia de masina cu redresor si condensatoare. mai bine pun o statie normala, dar un mixer audio poate tine loc de statie?