| compcris00 a întrebat:

Funda.SE d-au 2 procesoare q6600 si q9400.Anume la aceste procesoare care e mai bun cel care are mai multa memorie cache sau cel care are mai multi ghz?
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q9400-vs-Intel- Core2-Quad-Q6600

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Dafuq intrebare e asta? Daca a fost produs in 2008, asta e. E vechi. Depasit moral. Fizic, o sa mearga si peste 100 de ani.

4 răspunsuri:
| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Iar daca procesorul a fost produs in 2008, iar pina acum a stat pe rafturile vre-unui magazin, va fi oare el ca unul din 2015 sau macar durata lui, puterea lui va fi ca in 2008?

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Si inca ceva comparind q8400 si q9400 diferenta e in L2 CACHE.Asta la ce ajuta? Sau are vreo influenta mare asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Ajuta. http://incepator.pinzaru.ro/hardware/memoria-cache/
Q8400 si Q9400 sint serii succesive si e logic ca 9400 sa fie superior. E ca la i3 2120 vs i3 3220, de exemplu (nu i3 3120, ca ala era pentru laptopuri si i3 2120 a fost pentru desktop). In fine...

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Dafuq intrebare e asta? Daca a fost produs in 2008, asta e. E vechi. Depasit moral. Fizic, o sa mearga si peste 100 de ani.