| Makovei_Iuly_1995 a întrebat:

FUNDAA! Cum sa scap de,, hfpapi.dll" si ce iti face la calculator mai exact? Imi tot apare o notificare de la antivirus care imi zice ca este un virus dar cand dau delete nu merge, si nu pot sa dau clean.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Este un rootkit (un virus care se ascunde bine in sistem). iti recomand sa folosesti http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ ca sa scapi de el. dezactiveaza orice antivirus activ la rularea lui.

3 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Scanezi cu http://www.freefixer.com/download.html (sau chiar si cu MalwabreBytes) si il stergi. Dar fii atent, cand scanarea s-a terminat, stergi doar cel fisier, nu si pe celelalte pe care ti le gaseste, decat doar daca esti sigur.

| Blamely a răspuns:

E un virus, scanează p.c-ul și șterge-l, dacă nu poți, schimbă windows-ul.

| RobykaBskf a răspuns:

Ceau Makovei la ce zici tu acolo, E un Key Logger adica te pirateaza iti stie parola windowsului tot ce tastezi tu tot vede, parole orce vede la ce te uiti, acela e un virus care iti afecteaza foarte tare pc-ul nu poti scapa de el daca vrei sa scapi de el trebuie sa schimbi windwsul si eu am patit la fel! Fundita