| diNNozo a întrebat:

GAMING PC! Vreau sa imi cumpar o sursa pentru placa de baza este

http://www.emag.ro/......E44VDBBBM/

pe langa astea am
PROCESOR : I5 3570K IVY BRIDGE 3.8
PLACA VIDEO : GTX 750 TI. OC 2GB.
RAMI : 4 GB.
####
O PLACA DE BAZA SILENT AS DORI SA NU FACA ZGOMOT DELOC. SI SA SE POTRIVEASCA CU PLACA DE BAZA ( DESIGUR ). BUGET PANA IN 3, 3 jumate. ( milioane )

asta oare e buna!?

http://www.emag.ro/......DGH6SBBBM/

SAU MA GANDEAM SI LA ASTA

http://www.emag.ro/sursa-inter-tech-energon-750w-eps-750 cm/pd/EVT0DBBBM/

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Sursa de 450 are o electronica si mai buna fata de cea de 550w. cea de 450 W are cam tot ce vrei. Ambele au 5 ani garantie, deci iti dai seama ca totul e ok. Era precizat si acolo pe site. Ai asa, la cea de 450w:
1*20+4 pini(o sa il folosesti)
1*4+4 pini(e conectorul pentru procesor de 4 pini si ofera 4+4 pentru placile de baza cu alimentare 8 pini).(in cazul tau o sa folosesti doar un conector din cei 2).
2*6+2 pini pentru placile video care consuma ceva mai mult(o sa folosesti maxim 1*6 pin de aici deoarece la 750ti sunt variante cu 1*6 pini sau chiar fara alimentare separata).
8*sata(sunt folosite la alimentarea hdd/unitati optice mai noi)(o sa folosesti 2 din ele, raman 6 libere)
3* molex(nu ai sa folosesti nici unul din astea).
1*floppy(nu o sa folosesti decat daca ai sa cumperi o placa audio cu alimentare din conector floppy, ca floppy disc sigur nu mai pui tu).
Pe final, daca nu ai de gand sa cumper in viitorul apropiat indeparatat, din orice an ma refer, ca de obicei consumul la placile video ramane constant, o placa video de peste 1000-1200 lei, atunci cea de 450W o sa fie perfecta. Daca ai de gand sa faci asa ceva, recomand cea de 520W. (certificarea se observa la consum, ca mai economisesti in fiecare luna niste banuti la facturi).

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O sa ma leg de procesor si de placa de baza :)) De ce ai procesor cu K si placa de baza? AI luat sistem gata asamblat sau ti-a placut sa dai banii pe bazaconii pe care nu ai sa le folosesti NICIODATA?
2. Sursa nu o cumperi pentru placa de baza, ci pentru tot sistemul...
3. Nu inteleg afirmatia: "O PLACA DE BAZA SILENT AS DORI SA NU FACA ZGOMOT DELOC. SI SA SE POTRIVEASCA CU PLACA DE BAZA ( DESIGUR ). BUGET PANA IN 3, 3 jumate. ( milioane ) " Poate ma ajuti sa inteleg.
4. Sistemul ala consuma daca ar rula prin absurd tot la maxim, adica cpu 100%, gpu 100% si tot ce vrei tu de acolo undeva la 200W. Daca tu vrei sursa de 800W nu te opreste nimeni, dar nu are sens.
Legat de sursa, eu recomand maxim http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/m12ii-520-evo-edition-bronze-520w/ deoarece nu ai nevoie de mai mult(Si asa asta poate sa ofere mult peste ce ai tu acolo). Plus ca are certificare, eficienta si multe protectii(protectie la supraincarcare, protectie la supratensiune; protectie la scurtcircuit; protectie la subtensiune) plus ca este si foarte silentioasa. Mai ai o a II-a varianta asa: http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12g-450-450w/ care este si mai eficienta, mai silentioasa si are inca 2 protectii(pentru consum prea ridicat si protectie la temperatura ridicata). Sunt niste surse foarte bune. Nu lua dupa cum te-ai uitat tu sa fie cu 999w ca nu ai nevoie.

| diNNozo explică (pentru sltlp):

Salut! Imi cer scuze pentru greseli si multumesc foarte mult de ajutor! Sursa de 450w. e ultra silent. e foarte bine dar e asa de buna ca, si cea care a primit bronze? Adica care e diferenta intre ele 2? Daca prima de 550w nu face zgomot o cumpar ea daca tu crezi ca e mai buna decat cea de 450w.
Esti foarte sigur pe sursa de 450w ca ar fi buna pentru sistemul meu!? ma refer la conectatori sa fie 1x24.

| sltlp a răspuns (pentru diNNozo):

Sursa de 450 are o electronica si mai buna fata de cea de 550w. cea de 450 W are cam tot ce vrei. Ambele au 5 ani garantie, deci iti dai seama ca totul e ok. Era precizat si acolo pe site. Ai asa, la cea de 450w:
1*20+4 pini(o sa il folosesti)
1*4+4 pini(e conectorul pentru procesor de 4 pini si ofera 4+4 pentru placile de baza cu alimentare 8 pini).(in cazul tau o sa folosesti doar un conector din cei 2).
2*6+2 pini pentru placile video care consuma ceva mai mult(o sa folosesti maxim 1*6 pin de aici deoarece la 750ti sunt variante cu 1*6 pini sau chiar fara alimentare separata).
8*sata(sunt folosite la alimentarea hdd/unitati optice mai noi)(o sa folosesti 2 din ele, raman 6 libere)
3* molex(nu ai sa folosesti nici unul din astea).
1*floppy(nu o sa folosesti decat daca ai sa cumperi o placa audio cu alimentare din conector floppy, ca floppy disc sigur nu mai pui tu).
Pe final, daca nu ai de gand sa cumper in viitorul apropiat indeparatat, din orice an ma refer, ca de obicei consumul la placile video ramane constant, o placa video de peste 1000-1200 lei, atunci cea de 450W o sa fie perfecta. Daca ai de gand sa faci asa ceva, recomand cea de 520W. (certificarea se observa la consum, ca mai economisesti in fiecare luna niste banuti la facturi).

| hp8510p a răspuns:

Sursele zise de tine nu sunt bune pentru sistemul tau...adica sunt bune dar prea puternice, 500w sunt suficienti pentru sistemul tau.http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-smart-550w-ep-550s/ asta iti va tine sistemul cu usurinta

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Uite, sursa asta este foarte buna pentru sistemul tau si e si silentioasa
http://bit.ly/1jWF8At (link generat de conversion marketing)