| هوراس a întrebat:

HDD-urile/SSD-urile se potrivesc și laptop și la PC? adică un HDD de PC încape într-un laptop?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Răspunsul este da ca dimensiune încape, dar ca interfață nu va potrivi, deoarece un hard disc de laptop are interfața micro SATA iar un SSD de desktop are interfața SATA.
De aceea sunt create pentru desktop-uri și acele adaptoare de la 2, 5' la 3, 5' tocmai ca să se poată monta un SSD într-o carcasă desktop.
Deci dacă vrei SSd în laptop recomand unul compatibil laptop.Succes

| DenisIonut01 a răspuns:

Depinde cat e de vechi pc-ul, daca e sata se potrivesc dar un hard de pc nu intra intr-un laptop.

| K0sti a răspuns:

E taman invers! Laptop in PC! happy
Logic!

| Jipa95 a răspuns:

HDD-urile de laptop, normal, merge si la pc, dar cu o mufa SATA speciala, la fel si cu SSD-urile. Majoritatea laptopurilor au HDD de 2.5'' ( inci ), nu ai cum sa pui un HDD de PC pe un laptop, totusi le poti incerca pe cele pe usb, dar nici alea daca nu ai un thunderbolt 3.0, degeaba tot performante slabe ai. Cum am mai spus, un HDD pc only, nu incape intr-un laptop, ai spatiu limitat, pe laptop totul este mai ''micro'' decat pe un pc.

| AdrenalinTm a răspuns:

Un hdd PC nu va incapea nici o data in laptop dar invers da din laptop in PC
SSD urile se potrivesc la orcare din ele e acelasi lucru plus ca performanta unui SSd e cam de 500 ori mai buna decat un hdd.
poti folosi hddul la laptop printrun rack hdd usb
si daca ai deja un hdd in laptop si il vrei si pe ala si vrei sa adaugi un ssd se poate dar trebuie sa renunti la unitatea optica a leptopului
https://www.google.it/......ps?/search
ceva de genul arata si nu mai ascultati de Jipa95 asta din 5 raspunsuri 6 se contrazice singur

| valentin75 a răspuns:

Salut! Hardul de la pc nu se potriveste la nici un laptop, cel de pc este mai mare decat cel de laptop. Vorbim 2.5" care sunt la laptop si cel de 3.5" care sunt pentru desktop. Daca mai adaugam faptul ca pentru laptop au viteza de 5400rpm sau 7200 rpm, la desktop gasesti de la 7200rpm, 10000 rpm, 15000 rpm- pentru desktop si server. SSD-urile se potrivesc la laptop, dar nu merge la orice model, trebuie sa fi foarte atent. Daca montezi la unul vechi nu mai poti monta hardul, dar... se merita. SSD-ul trebuie recunoscut si de bios, la placile de baza mai vechi nu poti instala harduri de 2tb sau 3tb pentru ca nu le recunoaste (mbr/gpt) sunt alte chestii. Un hard de pc nu incape in laptop! Bafta!

| vladv26 a răspuns:

Da se potriveste si la laptop si la pc

| Minimalistul a răspuns:

Din cate stiu eu nu. HDD pentru PC e mai gros decat cel pentru laptop.

| Cioboata_Cristian-Marius_1983 a răspuns:

Salut .....la un desktop ce fel de hdd sata se monteaza de 3, 5 inch sau 2, 5 inch? mentionez desktop nu laptom sau eu mai stiu ce...