| GiovanniVDM a întrebat:

Hei, acesta este PC-ul meu: nVidia GeForce GTX 750 ti, 4GB Ram ddr3, i3-4170 3.70 GHz. Întrebarea este daca imi pot adauga inca 4GB Ram si un procesor i5 sau unul de la AMD mai bun decat i3-ul meu fara sa facă PC-ul meu bottleneck. Va rog sa ma sfătuiți daca va pricepeți. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Degeaba o sa pui un procesor nou ca placa video o sa fie prea slaba pentru a il sustine! Mai bine iti schimbi toata configuratia!
Ramai cu ce ai, nu prea ai ce sa faci, daca o sa iti cumperi un procesor nou o sa irosesti banii pe degeaba! Ori schimbi tot ce ai ori nu mai schimbi nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti pune un procesor Haswell (Socket 1150) i5, (4430, 4440, 4460, 4570, 4590, 4670, 4670K 4690, 4690K, etc.) i7, (4770, 4770K, 4790, 4790K, etc.) nu conteaza si poti pune evident inca 4GB RAM atat timp cat modulul de RAM nou va fi IDENTIC cu primul (firma, model, frecventa, latenta, etc.) Sau Cumperi un Kit Dual Channel de 8GB (2x4GB) si vinzi primul modul pe care il ai acum. Kitul Dual Channel va avea cele doua module selectate identice ca performanta din fabrica, mult mai apropiate decat ce poti gasi tu "identic" din magazin.

Evident, NU poti pune procesor de la AMD fara sa schimbi si placa de baza...

Bottleneck oricum ai deja de la placa video, in caz ca te intereseaza jocurile, chiar daca pui un procesor mai performant.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu. Amd nu poti pune pentru ca ai nevoie de un socket diferit, si nu merita sa dai upgrade la procesor pentru ca ai placa video slaba. Daca iti iei si procesor si placa video mai buna, atunci mai merge. Rami sunt bineveniti in orice sistem.