| Pandaqween a întrebat:

Hei,am nevoie de putin ajutor.
Am un aparat foto : PowerShot SX420 IS...si nu stiu cum sa transfer pozele de pe aparat pe laptop? (am un Toshiba)

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Se scoate cardul de memorie (unde se stocheaza fotografiile) din camera foto si pui cardul in locul unde se baga cardul in laptop. Ti se va deschide un fisier de detectare dispozitiv nou in laptop, il deschizi si apar fotografiile care pot fi vazute de pe cardul de memorie si le salvezi intr-un folder pe care il creezi in laptop/desktop de exemplu. Este foarte simplu transferul cu cardul.

A doua etapa de transfer este prin cablul usb al camerei foto si atasat la laptop si procedura este asemenatoare cu cea de sus mentionata.

Sau, pentru ca am observat ca se pot transfera fotografiile si prin wi-fi. Te conectezi cu o singura atingere la dispozitivul inteligent compatibil utilizand Wi-Fi cu Dynamic NFC pentru partajare usoara. Utilizezi functia de sincronizare a imaginilor pentru a realiza copii de rezerva ale imaginilor noi pe servicii de tip cloud. Butonul Wi-Fi ofera o scurtatura rapida si usoara la functiile Wi-Fi. Daca nu iti iese, deschide si manualul de instructiuni al camerei digitale, acolo te invata pas cu pas la transferul de foto-video.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De pe aparatele foto digitale cel mai des se pot transfera pozele prin intermediul unui cablu USB, de date. Conectand cablul, pe calculator aparatul foto va aparea ca un disc nou, de unde se pot copia pozele unde vrei.
Producatorii dau si programe pentru descarcare si catalogizare a pozelor, care functioneaza tot prin conectare cu cablu de date.
Daca nu dispui de cablu de transfer, atunci se poate scoate cartela de memorie care se citeste cu cititorul de card din laptop sau cu unul exterior (in unele cazuri este nevoie si un adaptor pentru card).

Citeste in cartea tehnica capitolul referitor la transferarea pozelor si vei gasi unde si cum se conecteaza cablul de transfer de date la USB din laptop. Un asemenea cablu este ieftin, cca. 10-15 lei.

| mihai69 a răspuns:

Citește manualul de utilizare al aparatului foto!
http://gdlp01.c-wss.com/gds/7/0300022097/01/pssx420is-cu-en.pdf
La pagina 85 scrie clar cum faci: instalezi un program pe laptop, apoi conectezi camera la acesta prin wifi.
NU poți descărca prin cablu USB, că nu are mufă!
Altă opțiune este să scoți cardul din aparat și să-l citești pe laptop (dacă are adaptor integrat) sau cu un cititor de carduri pe USB.
Mai ai și varianta de a salva pozele direct pe un server al Canon. (tot prin wifi). Sau pe un telefon/tabletă.