| TheMoon15 a întrebat:

Hei! Exista vreun program care poate da zoom unei poze fara sa ii strice calitatea? Funda

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca e imagine de tip bitmap, creata cu un aparat foto, sau cu Photoshop, atunci când începi sa dai zoom prin ea, începe sa i se "strice calitatea", pentru ca vei vedea pixelii din care e alcatuita.
Daca e o imagine de tip vectorial, nu se strica deloc calitatea atunci când dai zoom.
Din pacate pozele sunt doar bipmap, nu ai cum sa le transformi în vector, si sa ramana poze (le poti transforma în imagine vectoriala, dar o sa arate cam ca în grafica de desene animate, o sa pierzi detalii și nuanțe la greu).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista asa ceva, doar nu iti imaginezi ca e undeva o poza mai mare formata din mai multi pixeli. Zoom ul doar maresc pixelul, nu adauga altii in plus

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Depinde de numarul de pixeli ai pozei respective. Daca nu sunt, nu sunt, adica daca rezolutia e mica nu prea ai ce sa faci. Simplist, upscale-ul pe care il vezi la tv-uri de la SD la HD la 2k la 4k, etc se face pe baza unor texturi preincarcate.
Singurele variante ar fi cele experimentale bazate pe AI si care oricum doar ar banui dupa niste algoritmi ce ar contine poza respectiva.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu se poate. Poza e făcută dintr-un număr limitat de pixeli.