| NMG22 a întrebat:

Hei! Mi-am achizitionat ieri un laptop Asus dar touchpad-ul merge cat merge si apoi se blocheaza, efectiv se blocheaza. Poate cineva sa imi spuna ce se intampla sau ce as putea sa ii fac? Va rog mult! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Sunt 2 variante: Hardware, si software. Hardware, presupune ideea ca touchpad-ul e stricat, nu functioneaza corespunzator; software, mergi pe ideea de a incerca diverse drivere, diverse programe gen driver easy, sa vezi daca se mai blocheaza, sau orice alt conflict de drivere/programe iti poate cauza asta. verifica site-ul oficial al producatorului pentru cel mai recent driver.

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

1. Sa instalezi corect driver de touchpad de la ASUS de pe site.

sau

2. Sa pornesti cu un Live Linux sa vezi daca si acolo se blocheaza. Daca nu se blocheaza in Linux, clar este o problema de software in Windows (presupun ca asta ai instalat pe laptop - desi unele laptopuri ASUS mai vin pre-instalate cu Endless OS, care este Linux).

| StruțulSuprem a răspuns:

Uite aici un tutorial care merge la orice laptop!

https://m.youtube.com/watch?v=u1BEnBo0UxQ