| Lupulalbastru a întrebat:

Hei salut. Tocmai am achizitionat un laptop si nu am dat deloc putini bani pe el, mai exact 2700 lei.Este primul meu laptop(pana acum am avut PC), imi dati niste sfaturi pentru intretinerea lui cat mai buna? Si sunt curios, e vreo problema daca il tin conectat la incarcator si dupa incarcarea lui completa? PS: nu am bateria detasabila, e incorporata.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp ca nu versi apa pe al nu prea ai altceva ce sa ii faci.

| PaulSergiu a răspuns:

Nu e o problema
daca vrei jocuri la preturi accesibile intra aici https://www.g2a.com/r/user-577abf76661e4

| Pool77 a răspuns:

Omori bateria, si dupa un timp din cele 5-6 ore sau cat ar trebui sa te tina te va tine maxim 1 ora sau hai 2.
In rest, nu-l pune pe plapuma caci nu se va "aerisii" cum trebuie si strici coolerul.

| Zendom a răspuns:

Ai grija sa nu se încălzească foarte tare dacă stai cu el pe pat ia-ți un cooler dar evita cât mai mult tinerea pe plapuma dacă laptopul este pentru tine si nulmkuti de aici acolo des nu are nimic dar dacă ai mereu nevoie să-l muți ei bine nu-l tine in priza tot timpul eu așa am făcut și bateria mă ține jumate de oră altceva nu varsă lichide pe el și nu da firmituri intrectaste curata periodic când face ca un trabant laughing) adică când face urat si mare grija sa se aeriseasca deoarece pun pariu că ai tot integrat în placa de baza si nu le mai poți schimba altceva nu-mi vine în minte la depozitare ai grija undel pui ca daca pica se poate strica pe domeniul virtual ia-ți un windows si driverele lui ca în cazul unui virus să îl poți reformata repede atât am avut de spus mult succes cu noul tau laptop

| danutzu96 a răspuns:

Mai deconecteaza-l de la priza din când in când ca sa intretii bateria.
Nu il folosi in pat, pe genunghi, pe covor ..etc.
Nu tine bauturi langa el ca este risc mare sa versi pe el si... pa pa.
Nu manca in timp ce il folosesti pentru ca o sa umpli spatiul dintre taste cu firmituri.
Evita loviturile, trântelile, cazaturile... pentru ca poate dauna mai ales hdd-ului si balamalele din aluminui se spar usor (la unele laptopuri foarte usor chiar).

| DryIce a răspuns:

Odata la o luna desfa-i carcasa de sub el si aspira-l cu aspiratorul de praf si curata-i carcasa cu carpa. Poti chiar sufla putin si cu compresorul. La cca 2 ani se schimba pasta termo. Il poti tine in priza pe veci si n-are absolut nimica. El cand bateria e 100% merge pe alt circuit, nu crede retarzi ce comenteaza aici. El are 2 circuite. Incarcarca bateria si trece automat pe direct si anuleaza bateria, are un cip. Eu tin in priza de 1 an deja si n-are nimica e ca noua bateria si are 4 ani. Vezi in schimb de temperaturi, instaleaza msi afterburner si verifica la placa video si procesor temperaturile, tine sub 70 grade. Daca trece la vreuna de 70 ii scade durata de viata. Nu acoperi partea de jos, vesnic tine-l pe birou si nu in poala sau pe pat sau plapuma. Eu il tin vesnic pe un cooler pad, iti recomand si tie. Bine a meu e un fel de pc mobile station =) am 3 monitoare conectate la el, practic unde are gaura am bagat ceva in ea. =) lol cum suna. Dintr-un usb am scos 10 cu multiplicator si toate 10 is ocupate rolling on the floor lol, da tu nu trebuie sa-l chinui cum il chinui eu =)

| darrio2007 a răspuns (pentru DryIce):

Sa-l desfaca o data pe luna si sa piarda garantia la el. Daca se intampla ceva? Ce destept esti, mă!

| DryIce a răspuns (pentru darrio2007):

E demonstrat oficial ca daca desfaci carcasa de sub el nu pierzi garantia, mie mi-a zis de la eMAG cand l-am luat. Deci e voie sa desfaci, de exemplu schiombi rami, hdd. De ce comentezi daca nu sti? big grin in fine e o tara libera, deci practic poti zice ce vrei. In fine.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

A meu are filtre de aer, mi-a zis de la eMAG sa chiar desfac odata pe luna sa curat filtrele de praf. Deci sunt 100% sigur ca nu pierzi garantia daca desfaci carcasa. Logic.

| darrio2007 a răspuns (pentru DryIce):

Nu te cred, baiete.

| DryIce a răspuns (pentru darrio2007):

Nu crezi ca are 2 filtre de aer? :I modelul rog g75? :I okey. nu mai zic nimic atunci.

| darrio2007 a răspuns (pentru DryIce):

Cred ca are doua filtre de aer. Dar nu asta e problema.Dar tu nu crezi ca cei de la eMAG ti-au zis sa-l desfaci la o luna sa-l cureti pentru a nu ti-l repara (daca e cazul si sper sa nu) in garantie? Nu esti primul pe care il cunosc sa isi ia teapa in acest fel.Bft si sa nu ai nevoie de garantie.

| darrio2007 a răspuns (pentru DryIce):

Aha! Gamer?

| DryIce a răspuns (pentru darrio2007):

In timpul liber da, mi-am luat laptopul pentru randari si lucrari 3d mai mult. Sincer deja inteleg si eu ca nu merita laptop gaming sad din pacate. Vara asta sper sa apuc sa iau o placa video externa de pc sa vad daca merge smecheria pe portul pci-e, placa cu sursa separata si rack. Daca merge e revolutie la laptopuri lol, daca nu merge il arunc la gunoi ca deja mi se duce placa video a lui. Bine are si 4 ani deja.