| StefanghineaTPU a întrebat:

Am achizitionat recent niste filme foto expirate din august 2014. Vreau sa aflu cum se pot folosi( cu un Smena symbol sau un 8m) si ce diferenta exista intre cele expirate si cele neexpirate. Multumesc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cel mai rau caz vor aparea pete decolorate pe film.
Filmele Leica (pentru Smena) si cele de 8mm nu se pot confunda, nici nu se pot folosi unul in locul celuilalt.

Atentie mare la lucrul in camera obscura, altfel le poti strica chiar tu!

| mihai69 a răspuns:

Dacă au fost ținute la aer răcoros și uscat, n-au nici pe naiba. Eventual poți expune cam cu jumătate de treaptă în plus, dar nu cred că e nevoie.