| pure9 a întrebat:

Hei TPU, am citi recent despre Ubuntu. Este cumva un program de operare gen windows 7? Daca da aplicatii/jocurile/programele care mergeau pe windows 7 merg si pe el?
Vreau niste explicatii daca se poate pentru ca am vazut ca are un design destul de frumos. Cel mai ajutator raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| MysteryMen a răspuns:

Ubuntu este un sistem de operare(da un fel de windows dar numai ca nu este facut de cei de la Microsoft este de o companie de experti deci da are alta tema) Ubuntu merge pe calculatoare mai slabute la 512Mb ram merge perfect si windows 7 merge daca ii scoti cateva setari dar normal ruleaza pe 1, 2 Gb ram asa Ubuntu este un fel de windows numai ca pentru a rula programele care merg pe windows iti trebuie un program,, Wine nu stiu cum" si da este un sistem de operare gen windows (nu neaparat windows 7)

3 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Da, Ubuntu este un sistem de operare precum Windows 7, aplicatiile sale nefiind compatibile cu alte sisteme de operare precum Windows XP, Windows 7, Windows Vista etc.
Pentru mai multe informatii cu referire la acest subiect, acceseaza http://wiki.ubuntu.ro/despre/ubuntu.

| trolololo a răspuns:

Am folosit câteva zile Ubuntu și ce pot sa zic e ca dacă nu ai cunoștințe solide de IT nu te vei descurca ușor. Bine pentru aplicații uzuale gen mess, sau sa navighezi pe net nu e dificil, însă dacă dorești sa îl aprofundezi treaba e destul de grea. Ai nevoie de cunoștințe de programare cel putin medii chiar dacă interfața e prietenoasa.

| slowmod a răspuns:

1)nu exista program de operare
2)ubuntu este o versiune de linux
3)linux=sistem de operare, respectiv cel mai sigur pe care nu poti avea virusi, deci fara bluescreen si prostii de genul
-este un fel de windows insa este putin mai complicat in principiu destinat celor care au servere sau care sunt programatori priceputi
-poate fi folosit si de tine insa iti va lua putin timp sa te obisnuiesti
-in principiu iti merge cam tot ce ai nevoie, cu jocurile nu sunt sigur
Bafta!