| anonimusf001 a întrebat:

Hei TPU.
Am nevoie de un raspuns URGENT!

Daca am contul de Instagram făcut de pe Facebook și cineva are parola mea de la Facebook și parola la Instagram e alta decât cea de pe Facebook, alta persoana poate sa se conecteze pe Instagramul meu cu Facebook-ul dacă e parola diferita?

Și dacă am bifat sa nu mai fie în sincronizare cu Facebook-ul, tot mai poate intra?

14 răspunsuri:
| fugi5555 a răspuns:

Nu

| anonimusf001 explică (pentru fugi5555):

Deci sti sigur ca nu are cum sa intre daca sunt parole diferite?

| Bizon95 a răspuns:

Instagram e o retea sociala in sine care nu are legatura cu FB
dar
s-au chinuit oamenii sa atraga noi utilizatori, prin simplificarea formularelor de inregistrare, asa ca atunci cand te inregistrezi sa poti sa iti folosesti automat datele deja bagate in FB
insa aici se opreste
NU AM AUZIT NICIODATA DE RECUPERARE DE PAROLA CU FB
am auzit de recuperare de parola cu email sau telefon

deci, daca nu are parola de pe email sau acces la telefon, nu prea are sanse

| anonimusf001 explică (pentru Bizon95):

Eu am auzit ca poti sa o recuperezi si conectandu-te cu Facebook, dar nu stiu sigur daca e adevarat.
Nu are acces la parola de pe email si nici la telefonul meu.

Multumesc pentru informatii

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimusf001):

Ca sa recuperezi o parola sunt 3 solutii:
1. te intreaba niste intrebari cu raspuns prestabilit (inclusiv date personale)
2. iti trimite un cod prin sms pe telefon
3. iti trimite un cod sau un link de resetare a parolei pe email

ca sa folosesti FB pe, post de recuperare, trebuie sa aiba un serviciu special pentru asta si nu am auzit de asa ceva, nici la FB, nici la orice sistem care se poate folosi de FB

NUMAI daca foloseste insasi contul FB ca autentificare (sunt unele jocuri), insa nu e cazul cand e vb de INSTAGRAM, care are propria autentificare

| anonimusf001 explică (pentru Bizon95):

Pe telefonul meu se conecta direct Instagram ul de pe Facebook
Dar când am întrat pe un alt telefon, îmi cerea totuși parola pentru Instagram
Deci tind sa cred ca nu prea e posibil, dar am vrut sa ma asigur, unele persoane ziceau ca da se poate prin faptul ca bifează ca și parola uitata.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimusf001):

Intrebare nesimtita la momentul asta:
de ce nu schimbi tu parola si la Instagram si FB?!?

| anonimusf001 explică (pentru Bizon95):

E o poveste mai lunga...
Prietenul meu are parola, am schimbat-o si a facut extrem de urat si toate alea si am fost nevoita sa eu dau inapoi pentru vorbele spuse de el

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimusf001):

Contul de FB e al tau, nu al lui, mi se pare ca e tipul gelos care vrea sa te controleze, iar problema principala cu asta e ca nu are incredere in tine... cam naspa sad

| anonimusf001 explică (pentru Bizon95):

Da exact, vrea sa aiba controlul asupra mea si sa stie tot ce fac.
E gelozie exagerata, orice as spune nu am ce discuta cu el ca nu intelege.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimusf001):

Am mai auzit si la case mari: Tom Cruise si Katie Holmes
si au si copil impreuna
si nu o lasa sa faca nimic fara el, chiar cand ea mergea sa faca un film in alt oras
si nu s-a rezolvat nici la ei DECAT cu despartire

eu in locul tau as fugi cat pot de tare, cineva atat de paranoic sa ma caute in FB o sa devina doar si mai gelos, si mai paranoic, pana o sa sa ajunga la nivel extrem

| anonimusf001 explică (pentru Bizon95):

Asta fac de ceva vreme, oricum s-a ajuns la despartire si in cazul nostru, dar numai din partea mea...el nu accepta asta si nu stiu ce sa mai fac cu el pentru ca am incercat toate caile posibile pana acum. Sper din tot sufletul sa se linisteasca si sa imi dea pace sa pot scapa de el (oricum la mijloc este o poveste foarte lunga intre noi doi). Si poate lumea crede ca sunt copilarii sau ca nu exista asa ceva. Dar se pare ca exista, din pacate. Eu am trait asta pe pielea mea si sper sa scap de acest obstacol din viata. Au fost multe amenintari, vorbe destul de urate si asa mai departe. Credeam ca atata timp cat o persoana nu isi doreste sa mearga mai departe intr-o relatie vrand, nevrand se supune si celalalt. Dar uite ca nu e chiar atat de usor. Ma lupt cu situatia asta de ani de zile si de abia acum incep sa se vada ceva rezultate. Numai ca nu pot sa stiu niciodata ce i se nazareste lui in cap din nimicuri. Sunt multe...

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimusf001):

Cred ca nu o sa scapi decat cu politie sau plecat in strainatate fara legaturi cu cine a ramas acasa, cunosc tipul de persoana

| anonimusf001 explică (pentru Bizon95):

Trebuie sa fac tot posibilul, merg pana in panzele albe numai sa scap de tot.
De plecat in strainatate nu am cum, sunt la facultate. De ce sa imi stric eu viitorul din cauza unui om care nu stie ce vrea de la viata si ii face pe ceilalti sa sufere?
Eu am vrut sa fie totul pe cale amiabila, doar suntem oameni trebuie sa ne intelegem. Plus ca lucrurile astea nu se intampla de cateva saptamani sau luni, e vorba despre ani. Ani in care m-am luptat cat am putut de mult si inca sper si cred ca nu a fost degeaba. E greu, dar nu am incotro. El ma poate santaja cu tot felul de chestii, numai pentru faptul ca nu stie nimeni de relatie noastra si nu am cui sa ma plang sau sa cer ajutor. Altfel sigur imi era mult mai usor sa scap de el.