| parishiltonbia a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor. Atunci cand mi-am reinstalat windowsul mi-a disparut patratelul acela din bara in care puteam sa schimb de la engleza la romana si sa pun diacritice. Imi puteti spune, va rog, cum pot sa il pun la loc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai numai o limba setata la tastaturi (in cazul tau engleza-EN) trebuie sa mergi la Control Panel----> Regional and Language Options------> Languages------>Details, iar de acolo iti vei pune limba romana pe tastatura. Si de aici iti va arata automat acel patratel.
Papa!

4 răspunsuri:
| KirigayaKirito a răspuns:

Aoleu, deci
Dai click dreapta pe bara de start, stii tu, unde sunt meniurile si alea (adica unde era inainte ''patratelul'' cu limbile).
Click dreapta----> Toolbars ----> Language bar.

That's all!^^

Răspuns utilizator avertizat
| SuicideSilence a răspuns:

Atunci cand ai instalat windows-ul trebuia sa selectezi limba romana la tastatura.
pentru a o adauga trebuie sa parcurgi urmatorii pasi.
control panel (view by:large icons) -> region and language -> keyboards and languages -> change keyboards -> add -> romana (standard) -> ok -> apply.

daca doresti ca limba de baza sa fie romana: click pe romana -> move up iar la " defalult imput language" selectezi romana -> apply

| vlad20003 a răspuns:

Ar trebui sa sa reinstalezi iar windowsul dar de data asta uitate mai bine la setari...