| HULKNU1T3 a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire E1-530
Cand il pornesc imi scrie pe ecran:
Broadcom UNDI PXE-2.1 v 15.6.1
Copyright (C) 2000-2012 Broadcom Corporation
Copyright (C) 1997-2000 Intel Corporation
PXE-E61- Media test failure, check cable
PXE-M0F- Exiting Broadcom PXE ROM
No bootable device -- insert boot disk and press any key. In meniul de StartUp da la HDD Name: None. La Boot Mode-Legacy. Ofer funda celui mai bun raspuns care imi rezolva problema! Se pot salva fisierele?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Problema e clara: nu iti gaseste hard disk-ul. Poti sa incerci sa-l scoti si sa-l insereze din nou, sau sa faci un Restore to Factory Settings in BIOS.
Ca sa iti explic mai clar ce se intampla: laptopul incearca sa porneasca de pe hard disk, nu il gaseste si continua cu toate dispozitivele pana ajunge la PXE (Boot from network).

Alta solutie ar fi sa schimbi din Legacy in UEFI, poate windowsul tau a fost instalat cu UEFI, si nu cu bootloader pe partitie.

| HULKNU1T3 explică (pentru tpuuser999):

Am facut Restore to factory settings si undeva pe la main am dat ca F12 sa fie boot loader. A repornit si a inceput sa dea Starting Windows stand 52min la faza aceea dar nimic. In final am gasit un rack extern si am salvat ceva fisiere. Partitia C:Windows nu mi-a recunoscut-o zicea J: Not accesible. Am sa-l duc un pic prin oras sa vad ce-i pot face pe la service-uri. Am mai gasit un hard disk de 150GB si am rezolvat problema cu ajutorul Windows 10.

| HULKNU1T3 explică (pentru tpuuser999):

Am facut ce ai zis tu, am facut factory reset la BIOS si la Main la Boot Mode F12- Am dat pe activare. Si-a dat restart dupa care a scris Starting Windows stand 52min la etapa aia fara nici un rezultat. Am gasit un Rack extern si am salvat ce am avut pe a doua Partitie. La partitia C:Windows nu am reusit sa o accesez( J: Is not accesible). Am facut rost de un Hard Disk 150GB si am instalat Windows 10. O sa incerc sa duc Hard Disk-ul de 1TB la un service de PC sa vad ce e de vina sau sa schimb o piesa ca e pacat cat spatiu aveam...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in BIOS (de obicei F2) si la sectiunea BOOT verifica sa fie primul Hard Disk Drive sau HDD depinde cum iti arata