| Diana99624 a întrebat:

Hei, TPU! Doresc sa achizitionez un laptop care are sistem de operare preinstalat Linux. Detest acest sistem de operare si prefer Windows. Intrebarea mea este daca pot schimba sistemul de operare preinstalat in Windows 10, dupa achizitionare. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

DAP, poti sa iei linistit cu orice Lunix sau mai ales FreeDOS (la care se asteapta sa reinstalezi, NIMENI nu mai lucreaza in DOS, doar de numai vreo 25 de ani)

| Bula a răspuns (pentru JicaContra):

Inseamna ca eu sunt NIMENI.
rolling on the floor

| JicaContra a răspuns (pentru Bula):

Adica?!?
lucrezi in fiecare zi, numai in DOS?!?
lasa-ma sa subliniez: IN FIECARE ZI... NUMAI in dos?!?

NU TE CRED tongue

ca asta inseamna "lucreaza", nu am spus "foloseste"
ca un Hiren Boot CD sau ceva asemanator care booteaza DOS, ca sa poti folosi niste utilitare low level, aia da, si eu mai FOLOSESC

| viavo a răspuns (pentru JicaContra):

Salut! Intretin 4 cnc care au la baza pc 686. Cum crezi ca se instaleaza sistemul de operare la alea?

| JicaContra a răspuns (pentru viavo):

Habar nu am, depinde cat de vechi e cnc-ul, daca ai unul vechi de 30 de ani...

| viavo a răspuns (pentru JicaContra):

Din 97 cu win 95 si se instaleaza de pe flopy. Sute de fabrici mai au asa ceva, se folosesc si azi.

| JicaContra a răspuns (pentru viavo):

Lal, NU
win 9x se instaleaza de pe cd
sau SI MAI BINE, direct de pe hdd (singurul windows in care puteai face usor asta, si puteai formata si partitia de windows, daca era pe alta partitie/hdd)

ca fabrici mai au floape... nu te contrazic, indiferent cat de imbecila e ideea (crede-ma STIU ce spun, tehnologia floapelor era phootoota total din, design, efectiv faptul ca nu aveau o protectie absoluta anti-praf (iar praful se strecoara) si capetele atingeau suprafata, e o chestie doomed din start, mai devreme sau mai tarziu suprafata se zgarie, capul se toceste, etc... tampenie mostenita cu brio la zip drive-uri, iar disk-urile optice la care capul nu atinge disk-ul si tot se strica in timp, cu atat mai mult floapele)
si... PS, se gasesc custom chestii care se pun in loc de unitate de floapa si te rezolva, eu de ex. inca mai am un stick care reusete sa aiba si o floapa (declara electronic in calculator, si imi da 1.44M pe litera A), insa am vazut chestii foarte custom care se infig direct in panglica de unitate de floapa

totusi aici era vorba de un laptop... totusi, era evident contextul ca, iei un laptop cu FreeDOS, in orice caz nu o sa lucrezi in DOS tongue

| Bula a răspuns (pentru JicaContra):

Folosesc aproape zilnic Hiren's Boot CD (inclusiv versiuni mai vechi), programe DOS pentru anumite lucrari speciale, comenzi /batch-uri de prelucrare etc.
La mine nu conteaza OS, folosesc ce am mai bun la indemana pentru realizarea a ce am nevoie.
(mai folosesc si Win XP, Linux, etc.)

| JicaContra a răspuns (pentru Bula):

Aha, ok!

| viavo a răspuns (pentru JicaContra):

Si unde bag cd ul in flopy drive?

| viavo a răspuns (pentru JicaContra):

O sa iti fac un video sa iti arat cum se copiaza si cum se instaleaza pe un 486 sau un 686 prevazut doar cu flopy drive cu un strarup disk.

| viavo a răspuns (pentru viavo):

"Startup" scuze

| JicaContra a răspuns (pentru viavo):

Dude, NU te chinui, daca as avea nevoie nu gasesc solutii, ci le imaginez singur tongue~~~
deci, nu vreau sa spun ca nu se poate
vreau sa spun ca nu era folosit... TOTUSI, nici macar cand era vremea lui, chiar am instalat in draci de pe hdd, win3x si win9x au fost singurele care se puteau instala de pe hdd pe hdd, iar win XP, cu toate ca cica, ca s-ar fi putut, totusi dadea eroare de citire de fisier DE FIECARE DATA, cu toate ca era copiat la perfectie, asa ca in afara de CD, windows XP NU se putea instala de pe nimic altceva in afara de CD

iar in ziua de azi nici tzedeuri (jermana pentru CD) nu se mai folosesc, aproape deloc, cam in nici o situatie

insa ai o nevoie mare sau un fetish serios daca inca mai ii dai cu windows 9x, eu am lasat-o balta cam o decada in urma tongue~~~

| viavo a răspuns (pentru JicaContra):

Pai se pare ca nu stii. Era si si este folosit. Utilajul nu e prevazut cu un cd rom. Cum introduci date? Nu are nici macar port usb. Si da se poate schimba tot pc ul, dar crezi ca seful meu plateste pentru asa ceva? Iti pot demonstra cu o filmare cum decurge toata treaba.

| Bula a răspuns (pentru viavo):

Nu-i povesti despre "vechituri", fiindca el cunoaste doar boot-ul de pe stick de memorie. big grin

| viavo a răspuns (pentru Bula):

Nu ai ce face. El nu stie ca sunt si azi utilaje care folosesc la baza calculatoare pe baza procesorului z80, mult mai vechi decat un 486 sau 686

| Bula a răspuns (pentru viavo):

Cred ca nici de programare in cod procesor n-a auzit.

| viavo a răspuns (pentru Bula):

Aia e suta la suta. Sau daca i-ai da un microcontroler i-ar cauta cd romul rolling on the floor

19 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, poti fara problemehappy

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Tu vrei sa cumperi laptop linux ca sa il schimbi in windows pentru ca urasti linux? chile-