| sebiibes a întrebat:

Vreau sa achizitionez un laptop
Laptop Acer Aspire E5-573G-56KR si el ca sistem de operare foloseste linux.Am auzit ca linux nu este bun pentru jocuri si intrebarea mea e daca pot sa pun in loc de linux sa folosesc windows 7 sau 10 dau funda!

Răspuns Câştigător
| PikaPikaChuChu a răspuns:

Se poate instala windows

te duci in bios pui la first boot device cd/dvd bootezi de pe cd si instalezi
daca nu ti-l vede incearca totusi la un it-ist ceva
cel mai bine ar fi sa instalezi windows 7

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar windows 10 este compatibil cu noile placi de baza sau windows 8 da nul recomand

| sebiibes explică (pentru RAY):

Deci trebuie sa-mi iau windows 10?

| RAY a răspuns (pentru sebiibes):

Fi serios cine isi ea windows 10, faci si tu ca majoritatea

Bula
| Bula a răspuns:

Si pe Linux se pot rula programele de windows, prin simulatorul Wine si unele extensii suplimentare, toate instalabile de pe magazinul de resurse a Linuxului folosit.

| FaraNume77 a răspuns:

Instalezi ce vrei pe el.

| FaraNume77 a răspuns:

Nu merg jocurile si programele pentru windows. Singurul avantaj e ca daca cumperi un laptop cu linux se poate sa fie mai ieftin decat unul cu windows pentru ca nu platesti si pentru licenta windows dar asta depinde de unde il cumperi.

| KodrutZ a răspuns (pentru FaraNume77):

Nu, doar vreo jumate'. Mai toate browserele au variante pentru Linux, unde mai pui ca pe Steam ai sectiune de Linux care chiar contine cateva titluri AAA gen Civilization sau CS GO.

| FaraNume77 a răspuns:

Nu mai vorbi prostii. Folosesc linux pe pc pentru filme online, Youtube, Facebook de cativa ani. Nici un editor video ca lumea nu prea gasesti. Despre wine ce sa mai vorbim... Daca omu' nu a folosit niciodata linux lasa-l mai bine sa isi instaleze windows. Deocamdata pentru un homeuser linux nu are nicio sansa pentru laptop/desktop.