| MariaXDD a întrebat:

Hei TPU

Poate va va parea ciudat, dar am windows xp in 2017. Eu sunt multumita de el, chiar daca nu mai este actualizat de cativa ani.

Totusi, vreau un windows mai bun.

Chiestia e ca am un calculator cam vechi, de vreo 5-6, care se blocheaza uneori (destul de rar). Un coleg mi-a spus ca da merg la un centru sa imi dezinstaleze windows xp si sa imi bage altul, pc-ul va merge si mai prost decat merge acum.

Merge sa imi bag windows 7 sau 8 pe un calculator care are 4 GB de RAM si HDD de 1 TB si 64 de MB?

13 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cati gb ai pe ram si cata memorie are calculatorul tau

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Daca calculatorul suporta poti pune windows7 daca nu iti recomand windows vista e un pic mai avansat de cat xp

| seoproject a răspuns:

Daca are 5 ani PC-ul ar trebui sa iti mearga Windows 7, dar intr-adevar va merge putin mai greu.

In functie de ce componente are, e posibil sa nu gasesti drivere care sa optimizeze functionalitatea acelor componente pe Windows 7.

Iata pasii pe care trebuie sa ii urmezi:

Click Dreapta pe My Computer si da-i Manage sau Device Manager.

E posibil sa il gasesti si in Control Panel undeva.

Apoi, cauta Display Adapters.

Trebuie sa dai Click Dreapta -> Proprieties.

Iti va aparea o fereastra cu mai multe taburi. Mergi la Details si in lista cauta HardWare IDS. Iti vor aparea niste coduri.

Introdu acel cod in Google si scrie si Windows 7 driver la final.

Daca gaseti ceva, inseamna ca ai o sansa.

Poti face asta si daca stii exact numele componentelor. Sunt importante Placa de baza, Placa Video si Procesorul.

Teoretic, ar trebui sa mearga Windows 7 pe 4GB de RAM.

Windows 10 foloseste chair mai putin, dar vei avea probleme cu driverele sigur.

Chiar si asa... iti recomand sa faci un upgrade. Ia un PC 10-15 mil vei fi multumita de el, si ii pui un Windows 10.

Bafta!

| RAY a răspuns:

De ce nu ai scris si procesorul? degeaba ai 4gb ram dar cpu prost, eu recomand un upgrade de desktop, unul mai bun, xp e bun pe asta, si eu am avut xp anii de zile si a fost ok

| RAY a răspuns:

Uite ceva ieftin doar 600 ron https://www.emag.ro/......DSH3T7BBM/

| LinxCont a răspuns:

Eu cred ca merge. Daca procesorul e slab, va merge greu, insa daca nu e chiar asa de slab, va merge foarte bine. Daca merge 7, atunci va merge si 8 si 10. Memoria ram e suficienta pentru orice windows, hard disk-ul are spatiu suficient si viteza buna. Ar merge si instalarea simultana a 2 windows-uri, adica sa ramana si xp si noul windows, iar la pornirea pc-ului se alege windows-ul dorit.

| Clorox a răspuns:

Ce specificatii are?

| Gizăz a răspuns:

Ce 64 de MB?! Oricum, ideea e că 7 ar trebui să-ţi meargă la 4 GB RAM dacă nu e procesorul prea prost. Dacă are 5 ani PC-ul şi atunci l-ai luat nou trebuie să-ţi meargă sigur. Era apărut 7 atunci deja de vreo doi ani. Nu pune Vista sau 8 că-s praf. Zece e ok, dar o să-ţi meargă prost pe un PC vechi. 7 e cel mai ok. Asigură-te că ai drivere pentru 7 şi că îl pui în 64 biţi. Poţi şi singur că nu e mare inginerie să pui un Windows. La centru te rup la bani ăia că trebuie să plăteşti licenţa. Daca ţi-e frică să încerci să pui Windows singur, cheamă un băiat care se pricepe. Scapi cu 50 de lei.

| Gizăz a răspuns:

Ah, apropo. Tu cel mai sigur foloseşt 3 GB din ăia 4. XP e pentru 32 de biţi şi nu îţi vede oricum mai mult de 3. Există şi XP pe 64 biţi, dar foarte rar că ăla a ieşit mai târziu şi mă îndoiesc că ai. Trebuie să schimbi oricum ca să te bucuri de 4 GB.

| gelu1970 a răspuns:

Windows 7. nu ai scris ce procesor ai.

| MariaXDD explică:

Unde vad cat de bun e procesorul? Gasesc in My computer datele procesorului?

| MariaXDD explică:

Am cpu 2030@ 3. 000Ghz 2. 99Ghz, 3, 47GB RAM. Calculatorul este Intel Pentium

| MariaXDD explică:

Am cpu 2030@ 3. 000Ghz 2. 99Ghz, 3, 47GB RAM. Calculatorul este Intel Pentium. Credeti ca e bun?