| RadXx a întrebat:

Hei TPU stiu ca probabil sa mai pus intrebarea asta dar as vrea si eu o modalitate de a afla o parola wi fi sau un program va rog daca stiti dar sa functioneze happy

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cea mai simplă variantă este să îl rogi pe proprietarul rețelei să îți dea parola.Restul este infracțiune și se pedepsește(pe bune) cu închisoare de la 2-7 ani sau cu amendă. Chiar daca încerci tu să faci pe crechecheru(că de erai cracker nu puneai întrebarea asta aici) vei fi prins în 3 minute de proprietar și deservit autorităților.Cum te prinde? E forte simplu și la îndemâna oricui.Ca să spargi rețele de orice tip trebuie să deții un nivel de cunoștințe solid despre retelistică și mai ales linux și Bsd, că cu astea se pătrunde în mod neautorizat în sisteme informatice.Adevărul e că la wifi e mult mai simplu, mai ales dacă propritarul rețelei habar nu are de rețelistica sau IT, dar nu miza pe asta că de dai peste unu ca mine te va prinde în 5 minute și normal deservii autorităților, deși sunt distro de linux cu care poți testa securitatea rețelelor prin spargerea parolelor prin brute force folosind dicționare.Pentru asta este google, dar așa cum am zis mai bine nu risca.Eu nu îți dau soluția că nu vreau să mi te am pe conștiință. Succes

| Gas a răspuns:

Daca este retea criptata pe WPA/WPA2 ai sanse cam mici sa-i "spargi" parola, asa ca cum zicea si lupusiguratic eu zic sa-ti vezi de treaba ta.

| ValentinBogdan a răspuns:

Daca vrei sa te conectezi la un WiFi "public" (de ex de la cel care este in soala) incearca numele scolii la mine in liceu parola est "ctdecebal" laughing