| FanGaming98 a întrebat:

Hei!
Vreau să intru în programul Windows Insider pentru a încerca un preview pentru Windows 11. Am mai făcut asta pe un laptop mai vechi (pentru alte versiuni de Windows), dar nu prea cunoșteam bine consecințele (dar nu prea îmi păsa, era un fel de laptop de experimente). Așa că doresc să știu următoarele lucruri.
Notă: laptop cu 8 GB RAM, Ryzen 5, SSD 512 GB.
1. Preview-ul va merge că la carte, fără bug-uri? (Mai bine că stabilul Windows 10?).
2. Dacă vreau să ies la un moment dat din program, se poate?
3. (În consecința numărului 2) După ce ies din program (cam când se lansează Windows 11 stabil) voi deveni utilizatorul "normal", de rând cu versiunea oficială și stabilă? Sau asta se va întâmpla și în program.
4. Alte lămuriri legate de program?
P.S. vreau foarte mult să încerc Windows 11 acum, dar vreau să păstrez performanța și viteza fără buguri a laptopului, de aceea vreau să aflu mai multe despre acest program.
Mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
| gabriel2004o a răspuns:

1.Asta e evident
Vei testa windows-uri beta și tu trebuie sa dai raportul
2.Trebuie sa reinstalezi windows-ul
3.Normal ca poți sa continui și după lansarea normala de windows 11
4. Daca vrei neapărat sa testezi poți folosi o mașină virtuala...duhwinking

| mobby a răspuns:

Salut.

Te duci la setările avansate windows si cauti "Windows Insider Program Settings" sau cauti direct in căsuta de start insider si trebuie să îti apară Windows Insider Program Settings.

Apoi, din aceste setări trebuie să te autentifici cu un cont de Microsoft și urmează pasii de acolo ca să iti poți înrola device-ul. Ulterior, verifică frecvent la Windows update pentru noi actualizări. Versiunile beta le primești sub formă de actualizare windows.

Mult succes!