| Gaby405 a întrebat:

Am și eu o întrebare, cum pot instala același program de două ori dar versiuni diferite? Menționez că vreau să fac acest lucru pe Windows 10 (PC). Mai pe scurt vreau să instalez un program (oricare) de două ori doar că de versiuni diferite și să pot avea acces la ele simultan. Fără un Windows virtual!

Mulțumesc! Fundă!

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Intai se incearca direct. Daca nu merg ambele instalate direct, eventual instalate in directoare diferite, se poate incerca sandboxie. Se dezinstaleaza programul din windows si se instaleaza in sandboxie, se pot face 2 dosare diferite sandbox cate un dosar pentru fiecare varianta de program si se instaleaza fiecare program in dosarul lui. Sunt sanse sa mearga simultan ambele versiuni, insa depinde de program, daca e posibil sa ruleze 2 instante ale aceluiasi program simultan.
http://www.sandboxie.com/DownloadSandboxie

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acesta este aproape imposibil, rareori se reuseste.
Programele instalate isi inscriu parametrii in registre. Majoritatea programelor folosesc insa sectiuni si identice in registre, doar parametrii difera. In aceste cazuri, a doua instalare suprascrie pe prima, iar prima instalare va avea sanse minime de functionare (corecta) cu noile parametrii.

Totusi, se poate incerca, instaland intai noua versiune, dupa care prima.
Iti recomand ca inainte de fiecare instalare de versiune sa faci si cate o salvare a registrelor (backup /restore), sa poti restaura registrele in forma originala, in caz ca nu functioneaza combinatia.

| flixbuster a răspuns:

Ar fi util daca ai spune ce program. Vezi daca nu are versiuni portabile. Daca are, poate merge asa. Daca are si nu merge, poti incerca sa executi versiunile diferite cu utilizatori diferiti (pentru a evita sa se calce pe picioare versiunile atunci cand scriu setari in profilul utilizatorului).

| StalkerSoul a răspuns:

Poti incerca sa le instalezi pe 2 partitii diferite sau pe un hard si pe un ssd (daca ai) ar putea merge simultan