| SonnyaMoustache a întrebat:

Heii! As vrea sa-mi cumpar o camera de fotografiat profesionala, dar nu mi-o permit pe cea mai scumpa. Ce imi recomandati?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca vrei camera foto profesionala asta inseamna cavrei camera foto DSLR.
Acum depinde de ce camera iti cumperi : eu ti-as recomanta Nikon, sau in cel mai bun caz Canon. Faza la astea DSLR e, pe langa costul urias numai al body-ului (de la 13 milioane in sus), mai trebuie sa cumperi si un obiectiv (si asta valoreaza lejer peste 10 milioane). Acum depinde si de obiectiv, daca vrei unul fix, unul cu zoom, pentru peisaje, macro-uri, portrete etc.
Ti-as recomanda sa nu te complici ci sa-ti iei niste camere foto mai putin performane gen Fujifilm Finepix S nu stiu cat sau alte Nikon/Canon (dar nu alea tip cutie de chibrituri).

| Q69 a răspuns:

Intrebare ca aceasta am vazut sute
explozia de fotografi ce cauta camere profesionale se datoreaza hi5 si facebook
o camera profesionala se merita doar daca esti fotograf profesionist faci bani cu ea asta in cazul in care ai si autorizatie de fotograf
exista sute de fotografi profesionisti aparuti peste noapte care fac poze pe la nunti si alte sedinte foto...stiu multi peste care a intrat fiscul si au luat amenzi destul de mari
acum sa revenim la intrebare
o camera profesionala costa destul de mul iar ce costa cu adeva rat mult in timp sunt obiectivele
daca nu faci fotografi la care sa stai minute bune pana prinzi un cadru excelent nu se merita
eu am si prefer clasa de compacte superzoom
cum tot apar tot felul de aparate zilnic pe piata poti gasi ceva acceptabil pana in 700 ron
toata lumea se arunca pe Nikon si canon....care se lupata pentru suprematie in industria foto
dar sa nu uitam si cei ce au venit tare din urma si au "rupt" piata
ca exemple sunt Panasonic, Sony si din urma tare soseste samsung...care dupa cum stim la camerele de pe telefoane a facut o treaba buna
iar ca sea te convingi cu ochii tai citeste pe net sunt topuri pe site de specialitate romanesti de fotografie
si o sa vezi ca am dreptate