| Aandr33a a întrebat:

Heii...ieri o colega si-a lasat telefonul pe marginea bancii si din greseala l-am dat jos si i s-a spart displayul... aveti idee cat costa sa se repare? Asta daca intr-adevar e vina mea. Fundahappy

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Vina in cel mai rau caz se imparte, pentru ca banca nu-i un loc in care sa-ti lasi telefonul. Si chiar daca ar fi fost integral vina ta, displayul trebuie sa fi fost uzat, asa ca nu-ti poate pretinde sa-i platesti unul nou nout.
Ca daca ar fi asa, ce ma opreste pe mine sau pe oricare altul, cand nu mai sunt multumit cum se vede la telefonul meu (ii zgariat, are pete sau din alte motive), sa-l pun undeva unde sunt sigur ca va trece un neatent si-l va tranti de pamant, ca apoi sa-l pun la plata?
Lasand la oparte acestea, un display de telefon costa diferit in functie de marca telefonului si starea display-ului (nou nout, second, vechi, a treia-patra mana, bla-bla).
Un display pentru Samsung s2 nou-nout ar fi vreo 450, dar poate gasesti si unul mai vechi de 100-150, pe cand un display de Nokia c3 nou costa mai putin de 50 lei. Vezi, cate marci, atatea preturi!
Si cum ti-am zis, si in cel mai rau caz tot impartiti pretul pe jumate, pentru ca este si vina ei ca nu l-a lasat inrt-un loc sigur.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apropo, de asta exista si huse si alte accesorii pentru telefoane, daca telefonul era in husa, atunci poate nu s-ar fi spart. Avea sau nu avea husa? Cine isi ia telefon de 1800 sau stiu eu cat, si nu isi ia si husa la telefon ii dobitoc. O husa pentru acelasi Samsung s2 costa doar 20 de lei, asta ii 5% din cat costa un display nou.
Deci acum tind si mai mult sa zic ca este vina ei.

| stlucian a răspuns:

Depinde de telefon.Vina e discutabila/impartita.As propune plata juma`juma(fifty-fifty)
PS:A fost de fata? Daca nu putea sa-i dispara NU?