| Madddi a întrebat:

Heii TPU :-s.
Calculatorul meu se tot blocheaza. ramane imaginea blocata, nu pot da nici click, nici CTRL+ALT+DELETE, nimic. numai restart. Dupa, mi se stinge singur... fara sa fac eu ceva si inca o gramada de chestii, nu stiti din ce cauza?-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta.

7 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Ce faci atunci cand se blocheaza? Dupa cat timp se restarteaza?
Urmeaza acesti pasi:
1. click dreapta pe My Computer
2. alege Properties
3. Advanced System Settings (sau tab-ul Advanced daca ai Windows XP)
4. butonul Settings de jos (de la Startup and Recovery)
5. debifeaza Automatic Restart

Astfel daca Windows-ul va avea vreo eroare, nu se va restarta, ci iti va ramane eroarea pe ecran, o notezi si te documentezi in legatura cu ea.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Poate fi din mai multe cauze.
1) Placa video este stricata si/sau nu mai face fata.
2) calculatorul tau are memoria plina de cookie-uri, cache, fisiere temporare care iti ocupa memoria pe disk.
3) Ai prea multe aplicatii care ruleaza in background (fundal) care consuma multa memorie si procesor (CPU). Daca ai Windows 7, dai click dreapta pe taskbar si alege de acolo "Start task manager" apoi selecteaza tabul "Performance". Si o sa vezi acolo "CPU Usage"; daca sta la 100% continuu, trebuie sa mai opresti din aplicatiile care iti ruleaza pe fundal si care crezi tu ca sunt inutile pentru tine in acel moment.

| BuGz a răspuns:

Stiu cum este asteapta cateva minute apoi va reveni la norlal.
ASA FACE SI AL MEU.

| alincde a răspuns:

Se poate bloca din mai multe cauze, poti elabora ce inseamna "si inca o gramada de chestii"?
Nu-mi pot da seama daca e problema de soft sau problema de hardware doar din ce spui.

| Madddi explică (pentru alincde):

Pai, se face ecranul negru... trebuie sa il scot din priza, sa il bag si sa il pornesc. Si timpul, nu il stiu exact. de exemplu astazi l-am pornit la 6 si ceva si aproape de 7 mi s-a blocat, am dat restart, dupa s-a facut ecranul negru, dupa vreo 10-15 minute iar s-a blocat si acum inca sta...

| alincde a răspuns:

Si te rog sa prcizezi si timpul in care se blocheaza de cand i-l pornesti, minute, ore, e acelasi timp mereu sau face doar cand pornesti o anumita aplicatie?

| alincde a răspuns:

Porneste calculatorul si intra in bios. Tine-l pornit dar sa fie in bios si vezi daca se mai restarteaza sau se mai stinge, totodata uite-te si la temperatura cpu, e posibil sa fie praf mult pe acolo si sa nu-si faca racirea cum trebuie. Daca totul decurge bine cauta sa-ti reinstalezi windowsu-l deoarece e posibil sa ai vreun virus sau vreau-un program pe acolo care face erori, totodata sa fie ceva de genul tune-up sau registry cleaner, programe bune dar totodata si foarte periculoase daca nu stii sa lucrezi cu ele. In caz ca problema se repeta dupa reinstalarea windowsu-lui sau se stinge, restarteaza in timp ce se afla in bios, atunci ar fi mai bine sa te duci cu unitatea la un service. Acea problema cand se intampla din cauza partii hardware poate fi de la orice, poate fi ceva minor, vreo placa sau vreun cablu sa nu fie bine bagat in slot sau vreo componenta (hard, placa video, unitati optice placa de baza, sursa ) sa nu mai functioneze la parametrii necesari.