Întrebare recomandată | Anaa939839393 a întrebat:

Hello! Cum as putea transforma/converti o prezentare powerpoint in Videoclip. Eu am powerpoint 2007 si nu am functia de transformare (Export, parca). O alta modalitate care ar fi? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cauti un vecin sau un prieten care foloseste Office 2010 sau mai nou, si in cateva minute ai prezentarea convertita in video.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Sau salvezi fiecare slide sub forma unei imagini separate, si le pui impreuna in orice editor video.

Cea mai usoara cale sa salvezi printscreen-uri, e folosind
https://getgreenshot.org/downloads/

pe care trebuie sa il setezi corespunzator (de exemplu eu apas tasta PrintScreen si atat, se capteaza automat imaginea ecranului in PC, in locul ales de mine (pe desktop de exemplu),
cu numele ales de mine, sub forma unei masti (imagine001, imagine 002, etc) )

Dar nu o sa ai parte de efectele de tranzitie din Powerpoint:
animatii pentru text,
sau alte elemente cum ar fi imagini/grafice care apar, etc.

Va trebui sa folosesti tranzitii si efecte din editorul video, ceea ce e (mult) mai complicat (ma refer la animatii pentru text sau alte elemente, tranzitiile doar le iei si le tragi intre 2 slide-uri).

Cea mai simpla, eficienta si indicata, e prima varianta.
Sa cauti pe cineva care foloseste Office 2010.
Sau sa ti-l instalezi tu.

| sierra1 a răspuns:

Cel mai elegant program e ispring

| anonimg a răspuns:

Chiar si aici cineva poate sa aiba un astfel de ms office care iti poate converti fisierul.
Pune intrebarea aici si sunt sanse ca cineva sa iti lase adresa de email unde sa ii trimiti fisierul.