| AdrianaL30 a întrebat:

Hello TPU! Imi spuneti va rog cum pot face ca dupa ce tai o poza sa o maresc fara sa ii scada calitatea? De exemplu,daca vreau sa tai din poza numai fata si sa o maresc, calitatea ii scade si nu se mai vede clar.Heeelp! Dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| einsteinchen a răspuns:

La shooting-urile profesionale se folosesc si camere profesionale care au un numar foarte mare de pixeli / inch.
Ca urmare, cand faci "crop", acea bucatica are si ea un numar foarte mare de pixeli si de aceea, dupa marire, este mai clara.

Daca poza pe care o ai este la o rezolutie mica, nu vei pute niciodata sa maresti o bucata si sa "vezi" la fel ca poza initiala. trebuie sa faci alta la o rezolutie cat mai mare posibil.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai cum. Ar trebui să adaugi informație în fișier, dar nu ai de unde s-o iei.

| horia2012 a răspuns:

Depinde de rezolutia fotografiei. Incearca si mareste toata fotografia si pe urma decupeaza.

| einsteinchen a răspuns:

O poza are un numar de pixeli pe inch.
Cand tai o bucata din poza implicit elimini un numar de pixeli si cand o maresti, de fapt maresti pixelii care ti-au mai ramas.
Este normal sa nu "vezi" ceea ce a ramas la aceeasi calitate.

| AdrianaL30 explică (pentru einsteinchen):

Atunci la shooting-urile profesionale cum se face?

| einsteinchen a răspuns (pentru AdrianaL30):

La shooting-urile profesionale se folosesc si camere profesionale care au un numar foarte mare de pixeli / inch.
Ca urmare, cand faci "crop", acea bucatica are si ea un numar foarte mare de pixeli si de aceea, dupa marire, este mai clara.

Daca poza pe care o ai este la o rezolutie mica, nu vei pute niciodata sa maresti o bucata si sa "vezi" la fel ca poza initiala. trebuie sa faci alta la o rezolutie cat mai mare posibil.