| anonim_4396 a întrebat:

Hey! De ceva timp ma pasioneaza fotografia insa nu am un buget prea mare si nu stiu ce camera DSLR sa achizitionez. Stiu ca obiectivele din set-uri sunt destul de proaste si nu prea stiu ce fel sa imi iau(mm). As vrea doar pentru hobby(portrete, poate macro, landscape). Nu am nevoie de ceva prea performant pentru ca depinde de fotograf nu de camera in crearea unei fotografii de calitate si tin sa precizez ca am 15 ani

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

"obiectivele din set-uri sunt destul de proaste"..."depinde de fotograf nu de camera in crearea unei fotografii de calitate"...atunci te descurci și cu camera de la telefonhee hee

| Yuoia a răspuns:

15 ani, fotografia ca pasiune.
Nu ar fi rau sa incepi cu un aparat "normal". Dupa ce inveti toate secretele fotografiei poti sa-ti iei si un DSLR. Care e mare, e greu, e scump. Stiu, e o moda sa ai DSLR si un obiectiv pe care sa-l cari cu caruciorul. Dar pentru fotografie e mai important ochiul tau decat al camerei.

Bula
| Bula a răspuns:

Inscrie-te la un curs de fotografiere, unde vei putea invata bazele "meseriei", inclusiv cum sa-ti alegi aparatul foto.
E o investitie minima, pentru intreaga viata.