| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Baiat am 20 de ani, si nu ma mandresc cu ce sunt, Am facut scoala generala si clasele a 9 a si a10 a si putin din a 11 a,dupa din anumite motive personale m-am lasat de liceu,am fost la profilul Croitorie.,am invatat destul de slab, Dar nu din cauza asta m-am lasat de scoala, Dupa ce m-am lasat am lucrat ca ajutor de tamplar 3 luni aprox, am plecat in Germania 2 luni,si m-am intors acasa, neavand ce sa fac am studiat Fotografia aprox 5, 6 luni,am cumparat un Dslr si am pozat, am dat de un fotograf de eveniment am lucrat ceva timp pentru el a fost totul bine, pana am plecat din nou 2 luni in Germania pentru ca am avut nevoie de mai multi bani,Acum m-am intors in tara,si nu stiu ce sa fac,pentru cine am lucrat parca nu m-a mai vrea,ce ar trebui sa fac, M-am gandit sa ma angajez in alte domeni dar fotografia imi place foarte mult, doar ca nu mai am pentru cine sa lucrez.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Dacă îți place fotografia, te pricepi și vrei sa ai o meserie în acest domeniu eu îți sugerez să continui să înveți tot ce ține de fotografie și să contactezi fotografi profesioniști de la tine din oraș. Găsești destui pe facebook sau pe net. Vorbește cu un fotograf și spune-i că ai o minimă experiență și întreabă-l dacă nu ar avea nevoie de un ajutor. Dacă ai norocul să găsești pe cineva care să fie de acord, vei câștiga și un banuț și vei prinde multă experiență. În tot acest timp, crează-ți și tu singur o imagine de fotograf. Fă-le poze prietenilor și pune numele tău jos, în colț. Aceștia le vor posta pe diverse site-uri și te va cunoaște mai multă lume. Așa, ai șansa să apeleze lumea la tine pentru poze. Fă-ți un blog cu pozele tale și arată-l și prietenilor, care la rândul lor îl vor arăta mai departe, și tot așa. Începutul e greu, dar dacă ești bun în ceea ce faci poți ajunge departe.
Te mai poți angaja la diverse firme care au nevoie de fotografi.
Dacă nu vrei așa, îți poți găsi un job în străinătate, printr-un prieten sau o cunoștință, sau în țară, dar mai prost plătit.

2 răspunsuri:
| Stefxn a răspuns:

Pai... Ai putea sa lucrezi in Germania? Adica de ce te-ai mai intors in saracia asta?

| nigearares a răspuns (pentru Stefxn):

Pentru ca ca fost sezonier, si nu am putut sa stau mai mult de 2 luni, si e chin, nu stiu daca as putea sa rezist mai mult. poti sa mergi 2 luni pe an atat.