| dragos9009 a întrebat:

Hey! Este un site in care pot sa instalez un video in format 4K, vreau filmul Avatar in 4K deci se poate?!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Un film/videoclip nu se instaleaza in pc sau laptop, ci doar se poate viziona, la fel ca si o fotografie.
Numai programele se instaleaza: incepand de la sistemul de operare (exemplu: windows) si se continua cu toate aplicatile/programele instalate in pc, inclusiv jocurile.

Ca sa vezi un film cu tehnologie 4k, trebuie ca filmul respectiv sa fie facut astfel de catre producatorul filmului. (Cel amintit de tine trebuie sa fie 4k).
De asemenea trebuie sa ai un pc, laptop sau televizor care sa aiba in el tehnologia (piesele) de a reda fisiere video 4k (atat monitor/ecran cat si placa video (daca este pc), dar si dvd player -adica blue-ray player:
1. fie pentru televizor 400 de lei: https://www.emag.ro/......priceasc/c
2. fie pentru pc: https://www.emag.ro/search/dvd-writer/bluray/c?ref=srcql
Sau extern (tot pentru pc): https://www.emag.ro/search/bluray%20extern
Numai discurile blue-ray poate sa ofere tehnologia 4k, dar si unele carduri de memorie care sunt de categoia "class 10": https://www.emag.ro/......priceasc/c
Cred ca cel mai ieftin mergi la cinematografele moderne. Sau cumperi filmul original. :)
In principiu, 4k este rezolutia de 2160p (pixeli). Unele telefoane filmeaza la aceasta rezolutie; deci au 4k. Iar daca filmeaza 4k, atunci se poate viziona pe ele toate videoclipurile 4k.
Atentie: tehnologia 4k nu este aceeasi cu 3D si nu pot si comparate, tot la fel cum nu se poate compara mobila cu parchetul, chiar daca ambele sunt din lemn; functiile lor sunt diferite.
4k se refera doar la claritate; 3d se refera la o imagine a obiectului din mai multe unghiuri.
Ti-am dat detalii nu pentru a incuraja vizionarea de filme.

| dragos9009 explică (pentru anonimg):

Am gasit filmul 4k dar se incarca greu din 3 in 3 secunde este pentru ca nu am un pc care sa tina 4K nu-i asa?

| anonimg a răspuns (pentru dragos9009):

Aici este vorba si viteza de internet pe care ai stabilit-o prin contract cu furnizorul tau de internet (digi, telekom, etc). De aceea se incarca greu. Pentru 4k ai nevoie de un pc de ultima generatie; nu doar o singura piesa din el, ci toate piesele din el trebuiesc sa fie de ultima generatie -inclusiv monitorul.