| bogdanbogdy1998 a întrebat:

Hey happy
Eu nu prea ma pricep la compatibilitatea componentelor pc si am o intrebare la care nu am gasit raspuns pana acum : vreau sa cumpar o unitate pc dar fara placa video ( vreau sa folosesc placa pe care o am deja, amd hd radeon 5670 512 ddr5 128bit, pana cand o sa am destui bani de una mai performanta, eu m-am gandit la gtx 1050ti 4gb ddr5 128bit). In unitatea noua as vrea sa pun un i5 2400 3, 1GHz ( care din cate am citit merge bine cu gtx 1050ti)
Si intrebarea mea este : exista o placa video care sa fie compatibila cu hd radeon 5670 si i5 2400 si care sa permita upgradeul placii video la gtx 1050ti? Si o alta intrebare : o sa functioneze i5ul cu radeon 5670?

In unitate as vrea sa pun si
-8gb ddr3
-hdd 320gb
-sursa de 500W probabil
Modelul si marca acestora o sa il selectez dupa ce aflu daca ceea ce vreau eu sa fac este posibil

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Daca iti iei gtx 1050ti o sa fii foarte limitat de procesor (i5 2400) care are 6 ani.

Mai repede iti iei G4560 care chiar daca e un dual core este mai performant ca i5-2400. si iti faci o configuratie cu DDR4 la care poti face si upgrade la un i5 sau i7 pe viitor si iti poti folosi si placa video pe care o ai momentan.

Eu ti-as recomanda asa ceva
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2728170/ pana in 1000 lei

Mai adaugi un Hard si o sursa si ai o configuratie mult mai buna ca cea dorita de tine.

| bogdanbogdy1998 explică (pentru Intruder19):

Ai putea sa imi recomanzi si ceva sursa? Chiar nu cunosc sursele deloc, daca ar fi undeva intre 100-150 lei ar fi perfect

| Intruder19 a răspuns (pentru bogdanbogdy1998):

Daca mai poti sa pui 20 lei ai asa ceva
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/hpq-500st-h12s-500w/

Merita sa iti iei o sursa cu certificare si protectii pentru ca in caz ca ai probleme cu electricitatea ai componentele protejate.

| bogdanbogdy1998 explică (pentru Intruder19):

Asta e motivul pentru care imi cumpar un pc nou, a fulgerat un stalp de electricitate de langa casa mea si din cauza asta mi s-a ars ceva din calculator (nu stiu exact ce ) si acum am probleme cu sursa si cu conectarea la internet, pc nu vede cablul de internet, banuiesc ca e de la placa de retea.Lucrul pe care eu nu il inteleg e cum a scapat placa de baza daca placa de retea este integrata in cea de baza... oricum nu ma mai chinui sa repar rabla aia...era veche de 8 ani..era cazul sa cumpar un pc nou
Multumesc mult pentru ajutor happy componentele astea suna ok, m-am mai informat despre ele si e chiar buna ideea pentru un pret acceptabil. Am vazut un pc asemanator la 2500lei dar cu asta ies undeva la 1800 sau cam pe acolo. Multumesc mult inca o data big grin

| Intruder19 a răspuns (pentru bogdanbogdy1998):

E o configuratie decenta cu posibilitatea de upgrade ulterior daca iti permite bugetul. Totusi daca ai probleme cu reteaua eu iti recomand sa iti achizitionezi si un UPS sa nu mai ai probleme in caz de fulgera iar.