| anutza00dragutza a întrebat:

Hey :*..imi puteti spune va rog cam ce ar trebui sa aiba o tableta bunicica....pentru jocuri,facebook,youtube, gen procesor (P.S nu ma pricep deloc si daca mia-ti putea explica ca la "prosti " eu nu ma supar ) laughingwinking

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

O tableta ca sa fie buna adică sa îți meargă jocurile trebuie sa fie cu procesor quad core si android de minim 4.2, memorie de 4gb sau de preferat mai mult. Sper ca ți-ai făcut o părere, mersi.

| AndreiM77 a răspuns:

Pentru tablete sunt doar 3 sisteme de operare, 2 mature si unul tanar, cele mature sunt IOS de la Apple si android, cel tanar este Windows-ul. Pentru tabete windows este un OS tanar, pentru jocuri nu il recomand, dar fata de android este mult mai stabil si nu consuma multe resurse, IOS-ul este foarte bun, foarte stabil, dar... nu multi si-o pot permite.
Android este un OS bun, dar fata de celelalte 2 consuma multe resurse, mananca memorie RAM pe paine. Pentru o tableta buna cu android ai nevoie de minim 1, 5-2 GB RAM, de procesor nu iti face griji ca nici un producator nu pune pe o tableta un procesor slab cu o memorie RAM de 2GB. Poti insa sa gasesti cu un procesor Intel Atom de 1, 36-1, 8 Ghz, nu te ingrijora daca are frecventa mica. Un Intel Atom de 1, 36 Ghz fata de un quad core sau un octa core de 2.0-2.2 Ghz uste mult mai bun, deoarece este un procesor de ultime generatie, are frecventa mica dar este suficient incat sa depaseasca un Snoapdragon sau un ARM octa core de 2.0 Ghz, Intel Atom poate sa redea continut video 4k(rezolutie foarte mare de 4 ori HD, UHD, de peste 4000p) fara probleme si nu o sa foloseasca procesorul la maxim, il va folosi in procentaj de 16-30%.
Personal iti recomand aceasta tableta, asi cumparao linistit chiar acum.
http://www.emag.ro/......D687QBBBM/

| questsoul a răspuns:

Eh nu neaparat, e suficient sa fie quad-core si sa aiba 1, 2 gb ram.