| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Nu stiu cum sa instalez un windows, n-am incercat niciodata si imi este putin greu si teama in acelasi timp. Vreau Vista, am CD dar nu stiu cum.

In primul rand, ca sa instalez trebuie sa bag pur si simplu CD-ul si imi da acolo ce disk vreau sa sterg si sa instalez? Cat dureaza?

Vreau sa-mi spuneti pasii cum se face de la 0 pentru cineva care nu a instalat niciodata! - nu vreau de pe internet; din "experienta" voastra

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| robert35 a răspuns:

Sincer eu folosesc xp dar ar trebui sa fie aceeasi pasi pui cd an cdrom si dai restart la pc dupa care ati citeste si apare boot cd apesi pe orice tasta astepti sa ati faca setarile urmezi pasi doar stii engleza la un momendat o sa te antrebe unde instalezi win normal an c neaparat trebuie sa formatezi c asta sa nu-ti ati apara 2 win la instalare ai dai cu tasta L adica delete si iar cu tasta C de la create si pui cat aveai an c ex 100000 si dai ok astepti sa formateze partitia pana aici este mai greu un pic dupa care o sate mai antrebe cate ceva sa te anregistrezi chestii din astea ai grija daca ai cdkey la win trebuie sa til scrii pe ceva cam asta este tot bafta

| UnCorpSanatos a răspuns:

E relativ simplu sa reinstalezi un windows daca intelegi cat de cat engleza calculatorul te indruma ce sa faci si cum sa apesi pentru a termina cu bine instalareaza de windows. Prima parte este mai grea sa intri in Bios si sa selectezi ca CD-ROMul sa fie prima partitie care booteaza (se incarca) la deschiderea calculatorului dupa aceea instalarea porneste automat ca la orice program, unul dintre pasii pe care vor fi necesari sa ii parcurgi este acela de a sterge unele partitii cate doresti tu si de a crea altele noi. Dureaza in jur de o ora in functie de cat de repede lucreaza calculatorul tau si cat de mult stai sa citesti fiecare pas, dar mai bine incet si sigur. Iar dupa ce il instalezi trebuie sa selectezi din nou din Bios ca prioritate la bootare Hard Diskul.