| Kraxy a întrebat:

Deci, până acum mi-am instalat Windows XP SP3, dar de ceva timp se strică foarte repede[Trebuie reinstalat din 3 în 3 luni]. Acum mi-am instalat Vista, si merge puţin mai binişor...
Să păstrez Vista sau XP? Care e mai bun? Care durează cel mai mult?
Funda!
P.S: Nu vreau să intre în discuţie Windows 7, pentru că nu am driverele compatibile cu el, doar cu Vista şi XP.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Si eu as spune tot XP, desi am patit la fel ca tine: cadea Windows-ul cam o data la 2 luni, dar acest lucru l-am rezolvat cu programe de optimizare a sistemului (defragmentare, registri, eliminare erori). Un soft pe care vreau sa ti-l recomand este TuneUp Utilities (2009 sau mai nou - eu folosesc 2009 si sunt multumit). Rezolva multe chestiuni in calculator (nu si faza cu virusii). Un alt soft folosit de mine si pe care te sfatuiesc sa-l incerci este CCleaner (gratuit pe pagina oficiala) (e foarte bun cand in Windows se aduna fisiere stocate temporar de pe internet - elibereaza spatiul de pe hard). Cu siguranta sunt si alte programe similare, dar eu nu fac recomandari decat testate de mine. Altcineva poate veni cu o solutie mai buna.
Parerea mea e sa ramai la xp, iar daca te nemultumeste sp3, sa revii la sp2 (chiar daca nu are drivere preinstalate, ca sp3).
Tu alegi! Cheia e la tine!

| Kraxy explică (pentru dannyel86):

Eu aş' spune Vista, pentru că m-a ţinut până acum 8 luni, când a început să meargă greu.Dar mă voi decide eu.Îţi dau funda pentru că ai un răspuns destul de explicit! happy

| dannyel86 a răspuns (pentru Kraxy):

Multumesc! Apreciez!

3 răspunsuri:
| Amaterasu a răspuns:

XP 100%. Depinde de ce chestii downloadezi.Eu am XP SP3 de 4 ani si merge totul OK. Daca ai frati/surori mai mici atentioneaza-i sa nu mai instaleze toate porcariile de pe net.Am avut si Vista, dar sincer Vista este foarte naspa.Merge greu, si deseori imi da eroare la internet si la unele programe.
SO:XP!