| Monyyyyy a întrebat:

Hey, o baterie externa de 5.400 mha de câte ori imi poate încarcă IPhone 8?

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Capacitatea bateriei IPhone 8 = 1800mAh. Energia din bateria externa e 3, 7Vx5, 4Ah=20Wh. Tensiunea de 3, 7V e marita la 5V cu un randament sa zicem de 90%, deci ramanem cu 0, 9x20Wh=18Wh. Acumulatorul se incarca la 5V si 1800mAh, deci energia folosita la o incarcrcare este 5Vx1, 8Ah = 9Wh, iar bateria da 18Wh, exact cat sa se incarce telefonul de 2 ori.
2x9 =18.

Capacitatea bateriei IPhone 8 poate avea o valoare mai mica daca e mai veche, la fel si cei 5400mAh pot fi mai multi sau mai putini, dar asa ar trebui sa se incarce IPhone 8 de 2 ori de la 0% la 100%. Daca se incarca de la 33% la 100%, se va incarca de 3 ori. 6Wh x 3 = 18Wh. Daca se incarca de la 50% la 100% se va putea incarca de 4 ori.

| floreadan a răspuns:

Da e ok, ti-l incarca.

| ellatinaofficial a răspuns:

De aproape 3 ori, a treia oara va fi cam 95%