| BunnyBrain a întrebat:

am nevoie de ajutor. Daca cumva e cineva printre ajutoare, care lucreaza la it sau macar daca stie ceva. Castile mele se aud prost, se aude doar beatul si nu se aude vocea ma enerveaza si cand ating cablul unde e mufa se aude melodia.Este posibilatatea ca mufa sa fie prea mica pentru Samsung?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
Sunt 4 tipuri de mufe Jack 3.5mm, la care difera numarul de segmente si ordinea lor :

- Conector Generic :
Schema : Null, dreapta, stanga

- Conector Headset
Schema : Null, iesire audio, microfon

- Conector Nokia Headset
Schema : null, microfon, dreapta, stanga

- Conector Apple Headset :
Schema : microfon, null, dreapta, stanga

Ar mai exista si Jack 2.5mm, dar este incompatibila cu Jack 3.5 ( mufa 2.5 are destul loc sa inoate in portul 3.5 ).

Daca problema se remedieaza cand apesi pe mufa, cel mai probabil mufa nu face contact bine cu cablul castilor. Ar fi timpul sa iti schimbi castile.